Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
więzienia cia w polsce
24.06.2014 21:04

Więzienia CIA w Polsce. Śledztwo przedłużone o kolejne cztery miesiące

Prokurator generalny zgodził się, że potrzebne jest jeszcze wykonanie szeregu czynności procesowych, w tym oczekiwanie na odpowiedź o pomoc prawną z USA.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PIOTR PLACZKOWSKI/REPORTER/EAST NEWS)

Krakowska prokuratura apelacyjna prowadząca śledztwo w sprawie domniemanych więzień CIA w Polsce otrzymała zgodę prokuratora generalnego na przedłużenie śledztwa o cztery miesiące, to jest do 11 października.

Jak poinformował rzecznik PA w Krakowie prok. Piotr Kosmaty, prokurator generalny przychylił się do argumentacji, że potrzebne jest wykonanie szeregu czynności procesowych, w tym oczekiwanie na odpowiedź o pomoc prawną z USA.

Prowadzone od sierpnia 2008 r. śledztwo - najpierw w Warszawie, a potem w Krakowie - dotyczy domniemanych więzień CIA w Polsce. Prokuratura bada, czy była zgoda polskich władz na stworzenie w Polsce tajnych więzień CIA w latach 2002-2003 i czy ktoś z polskich władz nie przekroczył uprawnień, godząc się na tortury, jakim w punkcie zatrzymań CIA w Polsce mieli być poddawani podejrzewani o terroryzm.

Obecnie status pokrzywdzonych w śledztwie mają trzy osoby, które twierdzą, że były przetrzymywane w Polsce; są to: Saudyjczyk Abd al-Rahim al-Nashiri, Palestyńczyk Abu Zubaida i Jemeńczyk Walid bin Attash. Prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania z wniosku pełnomocnika obywatela Arabii Saudyjskiej Mustafy Ahmed al-Hawsawiego, który również chciał być pokrzywdzonym w tej sprawie. Decyzja ta jest jeszcze nieprawomocna.

W marcu 2012 r. _ Gazeta Wyborcza _ napisała, że byłemu szefowi Agencji Wywiadu Zbigniewowi Siemiątkowskiemu Prokuratura Apelacyjna w Warszawie postawiła zarzut ws. więzień CIA. Według _ GW _, chodziło o przekroczenie uprawnień oraz naruszenie prawa międzynarodowego przez _ bezprawne pozbawienie wolności _ i _ stosowanie kar cielesnych _ wobec jeńców wojennych.

W styczniu _ Washington Post _ napisał, że polska prokuratura wydała nakazy aresztowania agentów CIA, którzy byli w Starych Kiejkutach, gdzie mieli w tajnym ośrodku CIA w latach 2002-2003 torturować więźniów podejrzanych o terroryzm. Amerykańska gazeta podała też wtedy, że w 2003 r. Polska miała dostać od USA 15 mln dolarów za udostępnienie Amerykanom tego ośrodka. _ WP _ dodawał, że amerykańska senacka komisja ds. wywiadu ma opublikować fragmenty raportu dot. tajnych więzień CIA.

Po publikacji w _ Washington Post _ krakowska prokuratura potwierdziła fakt przedstawienia zarzutów jednej osobie będącej funkcjonariuszem publicznym. Nie podano ani kto to jest, ani kiedy postawiono zarzuty.

W piśmie do Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, która pytała o przebieg śledztwa, prokurator apelacyjny w Krakowie Artur Wrona poinformował, że nie było wniosku o wydanie Polsce oficerów CIA w śledztwie ws. tajnych więzień CIA w Polsce. Lakoniczną odpowiedź Wrony ujawniono na stronach HFPC, która monitoruje całą sprawę.

Saudyjczyk Abd al-Rahim al-Nashiri i Palestyńczyk Abu Zubaida zaskarżyli do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu _ przewlekłość i nieefektywność polskiego śledztwa _. Ich adwokaci wnieśli o uznanie, że Polska naruszyła w całej sprawie Europejską Konwencję Praw Człowieka. Polska chce odrzucenia skarg. W grudniu ubiegłego roku Trybunał wysłuchał stron; nie wiadomo, kiedy wyda orzeczenie.

Domniemanie, że w Polsce - i w kilku innych krajach europejskich - mogły być tajne więzienia CIA, wysunęła w 2005 r. organizacja Human Rights Watch. Według niej takie więzienie w Polsce miało się znajdować na terenie szkoły wywiadu w Kiejkutach lub w pobliżu wojskowego lotniska w Szymanach na Mazurach. Polscy politycy różnych opcji politycznych wielokrotnie zaprzeczali, by takie więzienia w Polsce istniały.

Czytaj więcej w Money.pl
W Polsce były więzienia CIA? Pokrzywdzony Do krakowskiej prokuratury apelacyjnej, prowadzącej śledztwo w tej sprawie, wpłynęło zażalenie pełnomocnika obywatela Arabii Saudyjskiej Mustafy Ahmed al-Hawsawiego.
Więzienia CIA. Prokuratura prosi o pomoc Prokuratura Apelacyjna w Krakowie wystąpiła z wnioskami o międzynarodową pomoc prawną do trzech krajów europejskich.
Chcą przedłużenia śledztwa ws. więzień CIA Domniemanie, że w Polsce - i w kilku innych krajach europejskich - mogły być tajne więzienia CIA, wysunęła w 2005 r. organizacja Human Rights Watch.
Tagi: więzienia cia w polsce, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz