Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
więzienia cia w polsce
27.03.2012 08:54

Więzienia CIA w Polsce? Były szef wywiadu z zarzutami

Polak będzie odpierał oskarżenia o bezprawne pozbawienie wolności i stosowanie kar cielesnych wobec jeńców wojennych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Krupa/East News)

Były szef Agencji Wywiadu Zbigniew Siemiątkowski ma zarzuty o udział w zorganizowaniu w Polsce ośrodka, w którym CIA przetrzymywała jeńców podejrzewanych o terroryzm.

-_ W prokuraturze odmówiłem składania wyjaśnień i będę odmawiał na każdym etapie tego postępowania, również w sądzie _ - mówi _ Gazecie _ i _ Panoramie _ Siemiątkowski. Milczenie uzasadnia bezpieczeństwem państwa. Sprawa dotyczy lat w latach 2002-03.

Potwierdza jednak, że postawiono mu zarzuty dotyczące przetrzymywania w Polsce więźniów CIA. Gazeta dowiedziała się, że śledczy zarzucają Siemiątkowskiemu przekroczenie uprawnień oraz naruszenie prawa międzynarodowego poprzez _ bezprawne pozbawienie wolności _ i _ stosowanie kar cielesnych _ wobec jeńców wojennych.

Śledztwo w sprawie tajnych więzień CIA toczy się w Polsce od 2008 roku. Przedtem pierwsze doniesienia w tej sprawie pojawiły się w _ Washington Post _, a kolejne szczegóły przyniósł raport senatora Dicka Marty'ego dla Rady Europy. Polska od początku konsekwentnie twierdzi, że nie więziła na swoim terytorium terrorystów schwytanych przez CIA.

Czytaj więcej o tajnych więzieniach CIA
Polska tuszuje sprawę więzień CIA? Są zarzuty Takie oskarżenia wysunęli adwokaci więźniów z Guantanamo, którzy byli przetrzymywani w Polsce.
CIA nie zapłaciła za samoloty do Guantanamo Informacje Czeskiego Radia potwierdzają doniesienia o tajnych więzieniach CIA w kraju.
WikiLeaks ujawnia: USA i Polska ściśle współpracowały Demaskatorski portal publikuje depesze dyplomatyczne wymieniane pomiędzy polskim rządem a amerykańską administracją.
Tagi: więzienia cia w polsce, siemiątkowski, cia, więzienia, prokurator, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz