Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
więzienia cia w polsce
18.05.2015 07:23

Więzienia CIA w Polsce. Zrealizowaliśmy wyrok ETPC

Skarżącym przyznano po 100 tys. euro zadośćuczynienia plus 30 tys. euro Abu Zubajdzie. Trybunał uznał za "wystarczająco przekonujące" twierdzenia skarżących o uwięzieniu i torturowaniu m.in. dlatego, że polski rząd temu nie zaprzeczył.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PIOTR PLACZKOWSKI/REPORTER/EAST NEWS)

Rząd zrealizował wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie tajnych więzień CIA. Polska wypłaciła zadośćuczynienie jednemu ze skarżących Polskę, drugie przekaże do depozytu sądowego - poinformował rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.

Rząd miał czas na realizację płatności z tytułu wyroków ETPC do soboty. - Polska realizuje wyroki Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Jesteśmy członkiem konwencji, realizujemy wynikające z tego zobowiązania - powiedział Wojciechowski.

- W przypadku jednej osoby odszkodowanie zostało przekazane na wskazany przez adwokatów rachunek bankowy. W przypadku drugiej osoby, która jest objęta międzynarodowymi sankcjami, złożyliśmy do sądu wniosek o utworzenie specjalnego depozytu. Środki na tym depozycie będą czekały, aż dana osoba będzie w stanie z nich korzystać - poinformował rzecznik MSZ.

W lutym Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu odrzucił odwołanie Polski od wyroku z lipca ub.r., w którym uznał, że Polska naruszyła Europejską Konwencję Praw Człowieka w sprawie więzień CIA. Sędziowie uwzględnili skargi na Polskę złożone przez Palestyńczyka Abu Zubajdę i Saudyjczyka Abd al-Rahim al-Nashiriego. Obaj twierdzą, że w latach 2002-2003 zostali - za przyzwoleniem polskich władz - osadzeni przez CIA w tajnym więzieniu w Polsce, gdzie CIA ich torturowała.

Czytaj więcej [ ( http://static1.menstream.pl/i/art/221/296413_mhp.jpg ) ] (http://menstream.pl/wiadomosci-reportaze-i-wywiady/wiezienia-cia-w-polsce-to-nie-nowosc-prl-wspierala-terroryzm-a-iii-rp-nielegalnie-z-nim-walczy,0,1471229.html) *Terroryści w Polsce? To sprawa Cosmic Top Secret * Więzienia zagranicznego wywiadu w Polsce to nie nowość. Już za PRL takie mieliśmy. Przeczytaj fabularyzowany reportaż o więzieniach CIA w Polsce.

W wyroku ETPC stwierdził siedem naruszeń przez Polskę konwencji praw człowieka. Uznano, że Polska naruszyła m.in. zakaz tortur i nieludzkiego traktowania, gdyż miała obowiązek upewnić się, czy osoby pozostające pod jej jurysdykcją nie są poddane torturom.

Zarazem podkreślono, że tortury skarżących w ośrodku wywiadu w Starych Kiejkutach były "wyłączną odpowiedzialnością" CIA.

ETPC uznał też, że Polska nie wywiązała się z obowiązku współpracy z nim, a polskie śledztwo jest nieefektywne. Oddalono skargę tylko co do naruszenia zasady wolności wypowiedzi. Skarżącym przyznano po 100 tys. euro zadośćuczynienia (plus 30 tys. euro Abu Zubajdzie). Trybunał uznał za "wystarczająco przekonujące" twierdzenia skarżących o uwięzieniu i torturowaniu m.in. dlatego, że polski rząd temu nie zaprzeczył.

W wyroku ETPC wskazał, że al-Nashiri został narażony na ryzyko skazania na karę śmierci przez komisję wojskową USA - wobec czego zobowiązania wynikające z Konwencji wymagały od Polski poszukiwania sposobów, aby to ryzyko "usunąć jak najszybciej" - przez zabiegi u władz USA. Polski rząd wystąpił do USA o gwarancje dla al-Nashiriego.

Domniemanie, że w Polsce - i w kilku innych krajach europejskich - mogły być tajne więzienia CIA, wysunęła w 2005 r. organizacja Human Rights Watch. Według niej takie więzienie w Polsce miało się znajdować na terenie szkoły wywiadu w Kiejkutach lub w pobliżu lotniska wojskowego w Szymanach na Mazurach.

Według opublikowanego w grudniu 2014 r. raportu Senatu USA techniki, których używali agenci CIA, przesłuchując podejrzanych o terroryzm, obejmowały m.in. podtapianie (waterboarding), pozbawianie snu, utrzymywanie w trudnej pozycji przez długi czas. Senatorowie wskazali też, że CIA wprowadzała w błąd polityków i opinię publiczną, gdyż jej przesłuchania były "o wiele bardziej brutalne", niż agencja kiedykolwiek informowała. Według raportu wzmocnione techniki przesłuchań były nieskuteczne i nigdy nie dostarczyły informacji, które miałyby doprowadzić do udaremnienia nieuchronnego zagrożenia terrorystycznego.

W styczniu ub.r. krakowska prokuratura, prowadząca trwające od 2008 r. śledztwo ws. tajnych więzień CIA w Polsce, ujawniła, że w śledztwie zarzuty przedstawiono jednej osobie. Nie podano ani kto to jest, ani kiedy zarzuty postawiono. Media podają, że chodzi o b. szefa Agencji Wywiadu Zbigniewa Siemiątkowskiego.

- _ W pełni potwierdził się najczarniejszy scenariusz. To kompromituje państwo polskie - oświadczył po rewelacjach _ Washington Post _ na łamach Polskiej Agencji Prasowej Józef Pinior, były członek specjalnej komisji Parlamentu Europejskiego, która przygotowała raport w sprawie tajnych więzień CIA. - _ To _ _ p _ okazuje, że Polska za rządów Leszka Millera była bananową republiką _ _ - _ dodaje. Kompromitacja Polski w oczach europejskiej demokracji staje się jeszcze bardziej dosadna, gdy okazuje się, że zasłaniający się racją stanu politycy, starający się przekonać opinię publiczną, że wszelka _ współpraca _ miała na celu szczytną walkę ze światowym terroryzmem, starają się ukryć, że właściwe chodziło o pieniądze - nędzne 15 milionów dolarów. - _ My uczymy Ukrainę, jak ma wyglądać demokracja, a sami bierzemy pieniądze za tortury? _- pyta Józef Pinior.

Czytaj więcej w Money.pl
Rada Europy upomina Polskę. Chodzi o tajne więzienia CIA Polacy mają żądać od USA gwarancji, że byli więźniowie ze Starych Kiejkut, a obecnie Guantanamo, nie zostaną skazani na karę śmierci.
Tajne więzienia CIA. Dziś decyzja Trybunału
Polskie służby działają bez politycznej kontroli Politycy nie są informowani o wszystkich działaniach służb specjalnych, a także metodach ich pracy - przekonują eksperci.
Raport o więzieniach CIA odtajniony Dokument zostanie odtajniony na początku lipca.
Tagi: więzienia cia w polsce, etpc, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz