Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
raport millera
29.07.2011 07:01

Wiemy co tak naprawdę wydarzyło się w Smoleńsku

Dziś o godz. 10 szef MSWiA przedstawi ponad 300-stronicowy raport o przyczynach tragedii smoleńskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

[aktualizacja: 09:29]

Po wielu miesiącach komisja Jerzego Millera ujawni efekt swoich prac. Zespół ekspertów pod kierownictwem szefa MSWiA badał okoliczności katastrofy smoleńskiej. Raport zawiera między innymi przyczyny tragedii i zalecenia na przyszłość.

Członek komisji profesor Marek Żylicz powiedział Polskiemu Radiu, że w raporcie nie ma wymienionych nazwisk osób, które mogą być ewentualnie odpowiedzialne za katastrofę z 10 kwietnia. - _ Nie wolno takiej komisji wypowiadać się co do winy lub odpowiedzialności poszczególnych osób _- mówi profesor.

Ewentualną odpowiedzialność poszczególnych osób bada już w swoim śledztwie prokuratura. Profesor Marek Żylicz dodaje, że komisja ustaliła jednak obszary, czy instytucje, w których doszło do nieprawidłowości. - _ To musi być w każdym przypadku powiedziane, czy osoba pełniąca daną funkcję, zrobiła to co do niej należy, czy nie. To musi być ustalone w raporcie _- mówi.

- _ Komisja zrobiła to, co jest jej podstawowym zadaniem - ustalenie, zebranie, uporządkowanie wiedzy na temat okoliczności i przyczyn wypadku. Natomiast gdyby miała czas - jeszcze pół roku czy rok - to by te wyniki badań były znacznie bogatsze _- ocenił prof. Żylicz w radiu TOK FM.

Żylicz zdradza, że polskiej komisji udało się ustalić więcej szczegółów niż rosyjskiemu MAK-owi. - _ MAK nie uwzględnił niektórych okoliczności, a nasz komisja je uwzględniła _ - mówi.

POSŁUCHAJ, CO UDAŁO SIĘ USTALIĆ KOMISJI:

[ ( http://static1.money.pl/i/h/192/t95680.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/katastrofa;smolenska;co;jest;w;raporcie;millera,122,0,874362.html) Dotarli do raportu. "Oto przyczyna katastrofy?

Chodzi między innymi o kwestię roli rosyjskich kontrolerów lotu, czy stanu lotniska. Ekspert podkreśla jednak, że według jego oceny w raporcie przeważają błędy po stronie polskiej.

Prof. Żylicz powtórzył także, że komisja ministra Jerzego Millera pracowała pod dużym naciskiem terminu - polityków i mediów. - _ To politycy niektórzy i media naciskały na komisję i komisja pracowała rzeczywiście w warunkach niesłychanego nacisku właśnie na tę terminowość _- powiedział

Raport zostanie ozaprezentowany podczas specjalnej konferencji prasowej w Kancelarii Premiera. W konferencji wezmą udział także bliscy ofiar katastrofy. Członkowie rodzin będą mogli zadawać pytania ekspertom.

Część rodzin nie wybiera się jednak na prezentację. Wskazują między innymi oburzenie na sposób zaproszenia na konferencję. Jak mówią otrzymali je trzy dni temu mailem. Inni nie wezmą udziału w prezentacji, bo obawiają się, że dojdzie podczas niej do awantury.

Na drugiej stronie czytaj o tym, czego po prezentacji raportu spodziewają się urzędnicy Kancelarii Premiera

**Rzecznik rządu Paweł Graś zapowiedział wczoraj w TVN24, że po tej prezentacji na pewno pojawią się jakieś decyzje Donalda Tuska. - _ Nie wiem, czy będą to decyzje personalne, ale na pewno jakieś decyzje, wnioski wynikające z raportu będą i o tych wnioskach pan premier poinformuje osobiście _ - mówił rzecznik rządu.

Minister Tomasz Arabski - oskarżany przez część opozycji o złe przygotowanie wizyty - pytany, jakich - jego zdaniem - decyzji szefa rządu można się spodziewać, odpowiedział: _ Proszę od mnie nie oczekiwać odpowiedzi na pytanie, jakich decyzji ze strony premiera można się spodziewać _.

Pytany, czy spodziewałby się ewentualnych decyzji wobec siebie, czy liczy się takim scenariuszem odparł: _ Jutro jest naprawdę ważne wydarzenie, na które wszyscy czekają. Powiem państwu zupełnie otwarcie i wprost - ja od roku jestem do dyspozycji różnych instytucji - komisji ministra Millera, prokuratury, NIK - moja osoba czy moja działalność jest badana i żeby było jasne - jestem ostatnią osobą, która powinna się wypowiadać na temat mojej przyszłości _.

- _ Ja jestem do dyspozycji pana premiera od pierwszego dnia, od którego zostałem powołany na szefa kancelarii. Jak państwo wiedzą, to premier decyduje o tym, jakich ministrów ma w swoim rządzie czy z jakimi swoimi urzędnikami pracuje. Także tutaj nie ma żadnego z tym kłopotu - pan premier będzie podejmował różne decyzje. Będziemy to po prostu przyjmować _- powiedział. - _ Nie sądzę, żeby najwłaściwsza była teraz dyskusja o personalnej odpowiedzialności różnych osób _ - dodał.

- _ Uważam, że nie najzręczniejsze by było - biorąc pod uwagę, że od roku wiele środowisk związanych choćby z PiS mówi o nazwiskach ludzi, którzy są winni, żeby te osoby teraz na te zarzuty odpowiadały. Dlatego, że wikłamy się w ten emocjonalny i polityczny spór _ - powiedział Arabski pytany, czy nie ma sobie nic do zarzucenia ws. katastrofy.

MAK skomentuje polskie ustalenia

Międzypaństwowy Komitet Lotniczy jest gotów skomentować wnioski polskiej komisji dotyczące przyczyn katastrofy pod Smoleńskiem.

_ MAK oczywiście zaznajomi się z raportem polskiej komisji rządowej na temat przyczyn katastrofy samolotu Tu-154M i najprawdopodobniej udzieli komentarza na ten temat _ - oświadczył rzecznik MAK-u Oleg Jermołow.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/155/t131995.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/schetyna;na;raport;millera;nie;czekamy;wcale;dlugo,227,0,882147.html) "Na Raport Millera nie czekamy długo" Marszałek Schetyna nie chciał odpowiedzieć na pytanie czy po publikacji raportu premier wyciągnie konsekwencje personalne.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/103/t79463.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kowal;to;najgorszy;moment;na;publikacje;raportu;millera,212,0,882132.html) "To zły moment na raport". Dlaczego? Zdaniem prezesa partii Polska Jest Najważniejsza Pawła Kowala , który był gościem Sygnałów Dnia, prace komisji mające określić przyczyny tragedii z 10 kwietnia 2010 roku powinny być znane opinii publicznej wcześniej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/49/t132145.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/miller;musi;wskazac;winnych;wszyscy;czekaja;na;raport,155,0,881819.html) "Miller musi wskazać winnych". Wszyscy czekają na raport Zdaniem PiS raport jest publikowany zbyt późno. Według PO _ czas jest rzeczą wtórną _.
Tagi: raport millera, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz