Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sytuacja w strefie gazy
25.07.2014 18:45

Wielkie demonstracje w Iranie w solidarności z Palestyńczykami

Na transparentach były wypisane hasła w rodzaju Obrona Gazy i Palestyny jest naszym religijnym obowiązkiem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Hamed Noori/IBERPRESS/Reporter)

W całym Iranie miały miejsce wielkie wiece solidarności z Palestyńczykami, których wzywano do kontynuowania walki bez względu na izraelską ofensywę w Strefie Gazy. Irańska telewizja pokazała setki tysięcy ludzi demonstrujących w Teheranie.

_ Śmierć Izraelowi! _, Śmierć Ameryce!" - skandowali demonstranci, niosąc zdjęcia palestyńskich dzieci, które zginęły w Gazie. Rząd Iranu potępił izraelską ofensywę, podczas której w Strefie Gazy zginęło ponad 800 osób, w większości cywilów. Wyraził też poparcie dla rządzącego Strefą Gazy radykalnego Hamasu.

Na transparentach były wypisane hasła w rodzaju _ Obrona Gazy i Palestyny jest naszym religijnym obowiązkiem _. _ Jesteśmy gotowi wspierać naszych palestyńskich braci i siostry w Gazie. Jesteśmy gotowi przelać za nich naszą krew _ - powiedział do kamery jeden z demonstrantów.

Na wiecach potępiano Stany Zjednoczone za wspieranie Izraela i palono flagi USA. Krytykowano też państwa, które nie reagują na popełniane przez Izrael _ zbrodnie przeciwko ludzkości _.

Coroczne demonstracje propalestyńskie i antyizraelskie są w Iranie organizowane w ostatni piątek ramadanu.

Ajatollah Ahmad Chatami powiedział podczas piątkowych modłów na Uniwersytecie Teherańskim, że muzułmanie na całym świecie powinni się zjednoczyć przeciwko Izraelowi. _ Nalegajcie na wasze rządy, by bojkotowały ten reżim (Izrael). Wszyscy muzułmanie powinni połączyć się przeciwko temu reżimowi _ - mówił.

Iran nie uznaje Izraela; stoi na stanowisku, że terytorium państwa żydowskiego należy do Palestyny. Izrael i USA od dawna oskarżają Teheran o dostarczanie broni Hamasowi, uznawanemu przez Waszyngton i Unię Europejską za organizację terrorystyczną. Iran twierdzi, że udziela Hamasowi wsparcia moralnego, finansowego i humanitarnego. Jednak w czwartek przewodniczący irańskiego parlamentu Ali Laridżani przyznał, że Teheran dostarczył Hamasowi _ technologię do produkcji broni _.

_ Swego czasu Hamas potrzebował know-how. (...) Dostarczyliśmy im tego know-how i dzisiaj bojownicy w Gazie są w stanie zaspokajać swoje potrzeby _ - powiedział Laridżani irańskiej telewizji Al-Alam.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani wezwał w piątek świat islamski do oporu wobec Izraela. _ To, co syjoniści robią w Gazie, jest nieludzkim ludobójstwem i dlatego świat islamski musi dziś jednomyślnie ogłosić swą nienawiść do Izraela i swój opór wobec niego _ - oświadczył.

Rowhani dodał, że _ historia nie przebaczy tym, którzy teraz milczą, bądź wręcz wspierają morderców _.

Czytaj więcej w Money.pl
Armia wyśle SMS-a gdy ktoś zaatakuje Gdy pocisk ze Strefy Gazy będzie leciał w kierunku konkretnych miast, mieszkańcy, którzy zapiszą się do systemu, natychmiast dostaną na telefon komórkowy informację o zagrożeniu.
ONZ zapowiada śledztwo. Rezolucja przyjęta Wysoka komisarz ONZ ds. praw człowieka Navi Pillay powiedziała dziś, że Izrael nie czyni dość, by chronić cywilów, a jednocześnie potępiła ataki rakietowe Hamasu.
Strefa Gazy. Już 631 palestyńskich ofiar Do tej pory w Gazie zginęło 27 izraelskich żołnierzy, większość w ciągu ostatnich czterech dni.
Tagi: sytuacja w strefie gazy, iran, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz