Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielka Brytania: Specjalna jednostka ściga domniemanego terrorystę

0
Podziel się:

Specjalny Pułk Rozpoznawczy - elitarna jednostka wspierająca działania brytyjskich sił specjalnych SAS i SBS została zaangażowana w ściganie domniemanego terrorysty Mohammeda Ahmeda Mohameda.

Wielka Brytania: Specjalna jednostka ściga domniemanego terrorystę
(David Jones/CC/Flickr)

Specjalny Pułk Rozpoznawczy - elitarna jednostka wspierająca działania brytyjskich sił specjalnych SAS i SBS została zaangażowana w ściganie domniemanego terrorysty Mohammeda Ahmeda Mohameda, który zbiegł na początku miesiąca przebierając się w meczecie w burkę.

Jak dotąd poszukiwania zbiegłego 1 listopada mężczyzny nie przyniosły efektu. Niewykluczone, że mógł zbiec za granicę.

Pochodzący z Somalii i podejrzewany o związki z tamtejszymi islamistami 27-letni Mohamed podlegał tzw. TPIM (Terrorism Prevention and Investigation Measures), czyli specjalnemu prewencyjnemu nadzorowi policyjnemu stosowanemu wobec osób podejrzewanych o terroryzm, których z braku wystarczających dowodów nie można postawić przed sądem, ani deportować.

Specjalny Pułk Rozpoznawczy jest elitarną jednostką tajnego rozpoznania; wspiera komandosów SAS i SBS w operacjach antyterrorystycznych.

Mężczyzna wymknął się spod policyjnego nadzoru w meczecie w dzielnicy Acton w zachodnim Londynie, zdejmując elektroniczną bransoletkę monitorującą jego ruchy i przebierając się w burkę.

Minister spraw wewnętrznych Theresa May chce, by antyterrorystyczna prewencja TPIM była ściślej egzekwowana i napisała w tej sprawie list do Scotland Yardu oraz kontrwywiadu MI5. May chce, by podejrzani o terroryzm nie mogli odwiedzać niektórych meczetów, nie mieli możliwości osobistego kontaktu z niektórymi znajomymi, meldowali się na policyjnym posterunku do trzech razy dziennie i by podlegali wydłużonej godzinie policyjnej (do 10 godzin), a faktycznie aresztowi domowemu.

Według mediów mężczyzna przeszedł przeszkolenie w Somalii, gdzie działa islamistyczne ugrupowania Al-Szabab i jest _ wychowankiem _ lidera tego ugrupowania Kenijczyka Saleha Alego Nabhana, którego Amerykanie podejrzewają o to, że był mózgiem stojącym za zamachami na ich ambasady w Dar es-Salam (Tanzania) i Nairobi (Kenia) w 1998 r. Nabhan zginął w Somalii w ataku samolotu bezzałogowego w 2009 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Terrorysta uciekł przebrany za kobietę Podejrzewany o związki z somalijskimi islamistami 27-letni Mohammed Ahmed Mohamed, któremu brytyjska policja ograniczyła swobodę poruszania, wymknął się.
Krwawy szturm w Nairobi trwa. Czy zakładnicy jeszcze żyją? Terroryści z powiązanej z al-Kaidą somalijskiej organizacji al-Szabab, zapowiedzieli, że nie poddadzą się i są gotowi na śmierć.
Chcieli zabić nacjonalistów. Spóźnili się Brytyjski sąd skazał sześciu muzułmanów z Birmingham na kary do 19,5 roku więzienia za planowanie samobójczego zamachu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)