Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wielka brytania
03.09.2014 22:54

Wielka Brytania się zbroi

Dzięki wyposażeniu w nowoczesne systemy komputerowe załogi tych pojazdów będą mogły śledzić rozwój sytuacji na polu bitwy i szybko reagować.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Dave Catchpole/CC BY 2.0/Flickr)

Brytyjska armia złożyła największe od 30 lat zamówienie na pojazdy bojowe - 589 specjalistycznych, wielozadaniowych pojazdów opancerzonych Scout o łącznej wartości 3,5 mld funtów - ogłosił premier David Cameron w przededniu szczytu NATO w Walii.

Dzięki wyposażeniu w nowoczesne systemy komputerowe załogi tych pojazdów będą mogły śledzić rozwój sytuacji na polu bitwy i szybko reagować. Takie pojazdy opancerzone po raz pierwszy znajdą się na uzbrojeniu brytyjskiej armii.

_ Pojazdy będą oczami i uszami dowódców (...) będą wyposażone w nowoczesne systemy zwiadu, nadzoru, rozpoznania i namierzania celów, podłączone cyfrowo do innych systemów będą w szerokim zakresie zdolne pełnić różne bojowe role _ - ocenił generał Peter Wall, szef Sztabu Generalnego.

Zamówienie na nową generację pojazdów opancerzonych Scout zrealizuje brytyjska filia korporacji General Dynamics z USA. O zamówienie ubiegał się też, ale bez powodzenia, brytyjski koncern zbrojeniowy BAE Systems.

Podstawowy model pojazdu może być przystosowany do różnych potrzeb. Nowe Scouty będą też zdolne realizować zadania wykonywane obecnie przez opancerzone pojazdy Spartan. Niektóre, uzbrojone w działo kalibru 40 mm, będą lekkimi czołgami, inne znajdą zastosowanie w wojskowym rozpoznaniu, jeszcze inne będą używane jako wojskowe pojazdy sanitarne.

Scouty zastąpią pojazdy Scimitar wykorzystywane obecnie przez Królewski Korpus Broni Pancernej i niektóre pancerne jednostki piechoty. Zamówienie ma być realizowane w latach 2017-20 i zapewni w W. Brytanii ok. 1,3 tys. miejsc pracy.

Czytaj więcej w Money.pl
Wyniki sondażu uderzyły w funta brytyjskiego Sondaż ośrodka YouGov wykazującego wzrost poparcia dla zwolenników wyjścia Szkocji ze Zjednoczonego Królestwa, wywołał nerwowość na rynku walutowym.
Cameron podniósł stopień zagrożenia terrorystycznego - _ Jesteśmy w samym środku walki _- powiedział premier Wielkiej Brytanii. Jest to reakcja na możliwość ataków planowanych w Syrii i Iraku. Atak terrorystyczny jest wielce prawdopodobny.
Imigracja w Wielkiej Brytanii. Jaki wynik? Mimo obietnic rządu w Londynie, że obniży imigrację, napływ cudzoziemców do Wielkiej Brytanii wzrósł z roku na rok o prawie 70 tysięcy osób i osiągnął niemal ćwierć miliona.
Tagi: wielka brytania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz