Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
29.08.2014 16:00

Wielka Brytania podniosła stopień zagrożenia terrorystycznego

- Jesteśmy w samym środku walki - powiedział premier Wielkiej Brytanii. Jest to reakcja na możliwość ataków planowanych w Syrii i Iraku. Atak terrorystyczny jest wielce prawdopodobny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Number 10)

Stopień zagrożenia terrorystycznego podniesiono w Wielkiej Brytanii z trzeciego do drugiego poziomu w pięciostopniowej skali. Szefowa brytyjskiego MSW Theresa May powiedziała, że jest to reakcja na możliwość ataków planowanych w Syrii i Iraku.

_ - To oznacza, że atak terrorystyczny jest wysoce prawdopodobny, ale nie ma informacji wywiadowczych, które sugerowałyby, iż jest on bezpośrednio bliski _ - wskazała May w oświadczeniu.

- _ Jesteśmy w samym środku walki _- powiedział premier Wielkiej Brytanii. - _ Kalifat jest zagrożeniem dla Wielkiej Brytanii. ponad 500 obywateli wyjechało walczyć do Syrii i Iraku. Prowadzimy walkę z ekstremizmem, nie z religią _.

_ - Podwyższenie stopnia zagrożenia jest związane z rozwojem wydarzeń w Syrii i Iraku, gdzie ugrupowania terrorystyczne planują ataki przeciwko Zachodowi. Jest prawdopodobne, że niektóre z tych planów obejmują wykorzystanie cudzoziemskich bojowników, którzy przybyli tam ze Zjednoczonego Królestwa i Europy, by wziąć udział w tamtych konfliktach _ - napisała May.

Agencja dpa zwraca uwagę, że stopień zagrożenia podniesiono w Wielkiej Brytanii do poziomu drugiego po raz pierwszy od 2011 roku. Decyzje w tej sprawie podejmuje Joint Terrorism Analysis Center - gremium ekspertów wojskowych i cywilnych, działających niezależnie od rządu.

Reuters pisze, że po zamordowaniu amerykańskiego dziennikarza Jamesa Foleya prawie dwa tygodnie temu przez dżihadystę mówiącego z brytyjskim akcentem pojawiły się w Wielkiej Brytanii żądania sięgnięcia przez władze po dodatkowe środki bezpieczeństwa, by uporać się z Brytyjczykami udającymi się na Bliski Wschód, by przyłączyć się do radykalnych ugrupowań. Pojawiły się też obawy, że ci, którzy udali się walczyć w Syrii i Iraku wrócą do Wielkiej Brytanii, by dokonywać ataków terrorystycznych.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowe prawa w walce z dżihadystami To następstwo mordu amerykańskiego dziennikarza Jamesa Foley'a przez mężczyznę z londyńskim akcentem.
Policja zatrzymała potencjalnych terrorystów Policja w Wielkiej Brytanii zatrzymała dzisiaj osoby podejrzewane o przestępstwa związane z terroryzmem na terenie Syrii.
Specjalna jednostka ściga ważnego zbiega Specjalny Pułk Rozpoznawczy - elitarna jednostka wspierająca działania brytyjskich sił specjalnych SAS i SBS została zaangażowana w ściganie domniemanego terrorysty Mohammeda Ahmeda Mohameda.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz