Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielka Brytania odetchnęła. Udaremniono samobójczy atak

0
Podziel się:

Brytyjski sąd skazał sześciu muzułmanów z Birmingham na kary do 19,5 roku więzienia za planowanie samobójczego zamachu.

Wielka Brytania odetchnęła. Udaremniono samobójczy atak

Brytyjski sąd skazał sześciu muzułmanów z Birmingham na kary do 19,5 roku więzienia za planowanie samobójczego zamachu na uczestników wiecu skrajnie prawicowej Angielskiej Ligi Obrony (EDL). Do ataku nie doszło, gdyż niedoszli zamachowcy spóźnili się na wiec.

W zamachu planowanym na 30 czerwca 2012 roku w Dewsbury, w zachodnim Yorkshire, skazani w poniedziałek młodzi mężczyźni zamierzali posłużyć się ładunkami wybuchowymi, bronią palną i białą. Sąd uznał, że "byli zdeterminowani i do zamachu przygotowali się na wiele sposobów". Nie zdołali go przeprowadzić, ponieważ wiec EDL skończył się wcześniej niż przewidywano.

Mężczyźni, wszyscy w wieku od 22 do 28 lat, zostali skazani na kary od 18 lat i 9 miesięcy do 19 lat i sześciu miesięcy więzienia. Będą musieli odbyć co najmniej dwie trzecie kary, zanim będą mogli zostać zwolnieni warunkowo.

Policja uważa, że skutkiem ataku, gdyby do niego doszło, byłaby znaczna liczba zabitych, rannych i okaleczonych.

Niedoszłych zamachowców zatrzymano przypadkowo; samochód, którym jechało dwóch z nich, wydał się podejrzany policji drogowej i chciała ona sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone. Dwa dni po zatrzymaniu pojazdu został on przeszukany i odkryto w nim broń.

Utworzona w 2009 roku EDL organizuje antymuzułmańskie wiece w miastach, w których muzułmanie stanowią znaczny odsetek ludności. Demonstruje jawnie wrogi stosunek do wyznawców islamu i organizuje bojówki. EDL zaktywizowała się po brutalnym zabójstwie w Londynie żołnierza Lee Rigby'ego, dokonanym, jak wskazują na to okoliczności, z pobudek islamistycznych.

Czytaj więcej w Money.pl
Terroryści skazani. Instrukcji szukali w sieci Skazani przyznali, że przygotowywali, planowali i zachęcali do zagranicznych podróży w celach terrorystycznych.
Planowali zamachy w Anglii. Jaki wyrok? W akcie oskarżenia postawiono im zarzuty m.in. przygotowywania się do zamachów terrorystycznych podczas wyjazdów na szkolenia w Pakistanie między 2010 a 2012 r.
Prawa ręka bin Ladena wyjdzie za kaucją Radykalny islamski kaznodzieja Abu Katada, skutecznie odwołał się od wniosku o ekstradycję z Wielkiej Brytanii.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)