Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielka, antyromska demonstracja w Czechach. To sprawka nacjonalistów

0
Podziel się:

Zaczęło się niewinnie: od trójki bawiących się w piaskownicy dzieci, które pokłóciły się o zabawki.

Wielka, antyromska demonstracja w Czechach. To sprawka nacjonalistów
(Vlastula/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)

Sześć osób zostało rannych a ponad trzydzieści zatrzymała policja podczas antyromskiej demonstracji w Czeskich Budziejowicach. Została ona zorganizowana przez czeskich neonazistów. To trzecia antyromska akcja w tym mieście od 21 czerwca.

Do starć demonstrantów z policją doszło przed osiedlem Maj w części zamieszkałym przez Romów. Policja użyła gazu łzawiącego pacyfikując kilkusetosobową grupę młodych ludzi, którzy usiłowali przedostać się na największe budziejowickie blokowisko. Manifestanci zaatakowali funkcjonariuszy cegłami, butelkami i kamieniami. Podczas starć skandowali _ Czechy dla Czechów _. Romowie przyglądali się zajściom z okien i dachów.

Demonstracja _ przeciw cygańskiej przestępczości _, która rozpoczęła się na rynku starego miasta, została wcześniej zakazana przez władze Czeskich Budziejowic. Neonaziści zlekceważyli zarządzenie władz. Do demonstrujących przyłączyły się grupy ze Słowacji.

To już trzecia antyromska demonstracja w Czeskich Budziejowcach od 21 czerwca kiedy na osiedlu doszło do bijatyki między 100-osobową grupą Czechów i Romów. Zaczęło się niewinnie: od trójki bawiących się w piaskownicy dzieci, które pokłóciły się o zabawki. Romskie dziecko wzięła w obronę matka. Kilka godzin później przez osiedle przeszła demonstracja czeskich mieszkańców skandujących _ Romowie do gazu! _. Doszło do bijatyki. Policja uchroniła Romów przed zlinczowaniem i zatrzymała 39 najbardziej agresywnych Czechów.

W ubiegłą sobotę kilkuset mieszkańców osiedla wspomaganych przez nacjonalistów ponownie starło się z Romami. Interweniowała policja. 10 osób zostało rannych. Zatrzymano dalszych 40.

Aby zapobiec awanturze tym razem policja monitorowała centrum miasta od wczesnych godzin rannych. Usuwano kontenery z odpadkami, z których wcześniej robiono barykady, zatrzymywano grupy młodych ludzi uzbrojonych w kije bejsbolowe. Zmobilizowano partole konnej policji.

Ataki na romskich obywateli Czeskich Budziejowic spotkały się z potępieniem prezydenta Milosza Zemana, a poirytowany szef dyplomacji Karel Schwarzenberg oświadczył, że _ Czesi ponad 20 lat po upadku komunizmu wciąż nie należą do Europy Zachodniej pod względem wyznawanych wartości _.

W Czechach mieszka ponad 200 tysięcy Romów. W latach 2008-2012 Europejskie Centrum Praw Romów odnotowało 47 rasistowskich ataków na mniejszość romską. Zginęło 5 osób a 22 zostały ranne.

Czytaj więcej w Money.pl
Tak prokuratura będzie walczyć z rasizmem 24 godziny na dobę zawsze pod telefonem. Tak ma pracować prokurator odpowiedzialny za sprawy rasistowskie i ksenofobiczne.
Szwecja nie jest rasistowska, ale poparcie... Polityka antyimigracyjna w Szwecji, jednym z najbardziej otwartych krajów świata, zyskuje zwolenników.
Coraz więcej przestępstw "z nienawiści" Na 4 lipca wyznaczone zostało spotkanie prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta z szefem MSW Bartłomiejem Sienkiewiczem w sprawie zwalczania przestępstw o charakterze rasistowskim.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)