Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sytuacja w turcji
14.12.2014 15:35

Wielka operacja policji w Turcji. Działania w 13 miastach

Turecka policja aresztowała zwolenników Fethullaha Gulena, przebywającego na wygnaniu w USA islamskiego kaznodziei, głównego przeciwnika prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/FOTOLINK/East News)

Turecka policja aresztowała zwolenników Fethullaha Gulena, przebywającego na wygnaniu w USA islamskiego kaznodziei, głównego przeciwnika prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Policja aresztowała też naczelnego redaktora dziennika _ Zaman _.

Policja antyterrorystyczna przeprowadziła z rana operacje w 13 miastach, w tym w Stambule, aresztując w sumie 24 osoby, w tym jednego z szefów telewizji bliskiej Gulenowi - podała oficjalna turecka agencja Anatolia.

Aresztowania objęły 32 osoby, w tym Ekrema Dumanliego, redaktora naczelnego _ Zamana _, który jest jednym z większych dzienników tureckich.

W sobotę przed siedzibą dziennika na peryferiach Stambułu zebrał się tłum protestujący, co wywołało zamęt i zmusiło policję do opuszczenia budynku bez zatrzymywania żadnego z pracowników gazety. _ Wolnej prasy nie można zmusić do milczenia _ - skandował tłum w poparciu dla Dumanliego.

W piątek prezydent zapowiedział nową falę aresztowań zwolenników Gulena, obiecując ich _ ścigać aż po ich kryjówki _.

Rządzący od 2002 roku Turcji reżim zimą wydał wojnę ruchowi Hizmet (Służba) kierowanemu przez 73-letniego Gulena, oskarżając go o stworzenie _ państwa w państwie _ w łonie sił bezpieczeństwa i spiskowanie w celu obalenia władz.

Gulen jest dawnym sojusznikiem szefa państwa. W pierwszych latach swoich rządów Erdogan korzystał z wpływów Gulena w wojsku i sądownictwie do obłaskawienia w pierwszych latach swoich rządów armii, która od 1960 roku obaliła cztery rządy.

Według rządu Gulen ma wpływy w policji i sądownictwie. W ostatnich miesiącach przeprowadzono tam bezprecedensowe czystki.

Lider ruchu Hizmet ma na terenie Turcji liczne placówki oświatowe i charytatywne. Duchowny i jego ruch odpierają zarzuty, by stali za śledztwem w sprawie korupcji.

Erdogan oskarża Gulena o formułowanie fałszywych zarzutów korupcyjnych pod adresem jego syna oraz synów ministrów z jego rządu. Zarzuca też organizacji Hizmet podsłuchiwanie tysięcy telefonów i publikowanie treści niektórych z nagranych rozmów. Gulen zaprzecza tym oskarżeniom.

Tureckie władze regularnie zmuszają media do milczenia i nieopisywania delikatnych kwestii; było tak m.in. w przypadku tureckich zakładników porwanych w Iraku czy dżihadystów z Państwa Islamskiego - pisze agencja AFP.

Czytaj więcej w Money.pl
Dziennikarze w Turcji boją się aresztowań Setki uczestników demonstracji w obronie wolności mediów przybyły w czwartek wieczorem pod gmach Dyrekcji Bezpieczeństwa w Stambule oraz siedzibę dziennika Zeman, bliskiego islamskiemu kaznodziei Fethullahowi Gulenowi.
Aresztowania po tragedii w tureckiej kopalni Wczoraj znaleziono ciała dwóch ostatnich górników w kopalni węgla w Somie, co zakończyło operację ratunkową. Bilans ofiar śmiertelnych wyniósł 301 osób.
To polityczny spisek i "brudna operacja" Turecka policja formalnie aresztowała w Stambule osiem osób, które zostały zatrzymane w tym tygodniu w związku z zarzutami o korupcję.
Tagi: sytuacja w turcji, turcja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz