Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiek emerytalny
06.06.2012 14:00

Wiek emerytalny niższy dla części pracowników

Nowy rząd Francji wydał dekret przywracający możliwość przejścia na emeryturę w wieku 60 lat dla osób, które zaczęły pracować w młodym wieku

Podziel się
Dodaj komentarz
(ell brown/CC/Flickr)

Nowy rząd Francji wydał dekret przywracający możliwość przejścia na emeryturę w wieku 60 lat dla osób, które zaczęły pracować w młodym wieku - poinformowała w środę minister solidarności i spraw społecznych Marisol Touraine.

Zmiany w systemie emerytalnym, które zaczną obowiązywać 1 listopada, będą obejmowały w pierwszym roku 110 tys. pracowników. Ich koszt wyniesie 1,1 mld euro w pierwszym roku i osiągnie 3 mld euro w 2017 roku na koniec kadencji prezydenta Francois Hollande'a - powiedziała minister dziennikarzom po posiedzeniu rządu.

Dekret przewiduje, że osoby, które zaczęły pracować w wieku 18 lub 19 lat, będą miały prawo przejść na pełnowymiarową emeryturę w wieku 60 lat, jeśli ich okres składkowy wyniesie 41,5 roku. Pod uwagę będą też brane okresy choroby, bezrobocia i niezdolności do pracy.

Reforma emerytalna, która podwyższyła wiek przejścia na emeryturę z 60 do 62 lat, została przyjęta za prezydentury Nicolasa Sarkozy'ego. Opozycja zarzuca rządowi Hollande'a, że wprowadził decyzję o wydatkach związanych ze zmianami w systemie emerytalnym bez konsultacji w parlamencie. Zdaniem minister Touraine decyzja rządu _ oddaje sprawiedliwość tym, którzy byli najbardziej poszkodowani przez reformę z 2010 roku _.

Czytaj więcej w Money.pl
Wielkie zjednoczenie na lewicy? Jeśli chcą... Aby prezydent Francji mógł spełnić wyborcze obietnice potrzebuje większości w Zgromadzeniu Narodowym. Czy uda się dogadać?
Prezydent chciał, by ochraniała go kobieta Nowy socjalistyczny prezydent zmniejszył liczbę funkcjonariuszy swej osobistej ochrony o ponad jedną trzecią, stawiając jednocześnie po raz pierwszy na jej czele kobietę.
Bruksela ocenia nas dobrze. Francuzi najgorsi Dwunastu zagrożonym krajom Komisja Europejska zaleciła działania naprawcze.
Tagi: wiek emerytalny, francja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz