Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Więcej przestępstw narkotykowych i gospodarczych

0
Podziel się:

Policja podsumowała ubiegły rok. Przestępczość wzrosła.

Więcej przestępstw narkotykowych i gospodarczych
(Willeecole/Dreamstime)

W 2009 roku wzrosła wykrywalność przestępstw, po raz pierwszy od lat znacznie poprawiło się bezpieczeństwo na polskich drogach. Takie informacje przynosi podsumowanie roku przez policję.

Andrzej Matejuk przyznał jednak, że wrosła przestępczość - o niespełna 3 procent.

Przyczyniły się do tego przestępstwa gospodarcze i narkotykowe. W wyniku działań CBŚ i nowoutworzonych w komendach policji w całych kraju zespołów do walki z przestępczością narkotykową, wszczęto ponad 20 tys. postępowań w sprawach narkotykowych.

- _ W ciągu całego roku zabezpieczono ponad 1,5 tony różnych narkotyków _ - powiedział Matejuk.

Komendant Główny powiedział, że policjanci muszą też skuteczniej reagować na zgłoszenia awantur domowych, bo polowa zabójstw to ofiary nieporozumień rodzinnych.

W ubiegłym roku policja wszczęła 729 postępowań związanych z popełnieniem bądź usiłowaniem zabójstwa. W porównaniu do 2008 r. jest to o 2,5-procentowy spadek. Wykrywalność w tej kategorii przestępstw wyniosła 92 proc.

Coraz mniej zdarza się kradzieży samochodów. Od początku ostatniego dziesięciolecia ta przestępczość spadła o 76 procent. W 2009 r. policja wykryła 207 tys. kradzieży, czyli o 1,8 tys. mniej niż rok wcześniej (spadek o 0,9 proc.). W ciągu ostatnich 12 miesięcy odnotowano prawie 17 tys. kradzieży samochodów.

Komendant Główny Policji powiedział, że polscy policjanci obecnie przekazują swoją wiedzę na temat ograniczania tego typu przestępczości policjantom z Niemiec i Holandii.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)