Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
unhcr
19.12.2014 17:03

Wiceszef MSW: Polska przyjmie syryjskich uchodźców

Według UNHCR co najmniej 10 procent syryjskich uchodźców to osoby szczególnie wrażliwe, które wymagają przesiedlenia do innych krajów. W tej grupie są osoby, które przeżyły tortury, ciężko chorzy czy wielodzietne samotne matki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(photo-service.europarl.europa.eu)

- _ Polska uruchomi projekt, w ramach którego od 2016 r. do naszego kraju ma zostać przesiedlonych 100 uchodźców syryjskich _ - poinformował wiceszef MSW Piotr Stachańczyk. Na początku grudnia UNHCR podał, że 28 państw przyjmie w sumie 100 tys. uchodźców.

_ - Bardzo istotnym tematem, zwłaszcza w sytuacji krytycznej, jaka panuje dziś w Syrii, jest realizacja dodatkowej rekomendacji dotyczącej włączenia się Polski do programu przesiedleń uchodźców, zwłaszcza uchodźców syryjskich _ - powiedział Stachańczyk podczas debaty _ Polityka migracyjna Polski wobec wyzwań demograficznych _.

_ - 9 grudnia podczas konferencji ministerialnej zorganizowanej przez UNHCR w Genewie Polska zadeklarowała uruchomienie na razie pilotażowego projektu, w którym od roku 2016 przesiedlonych do naszego kraju ma zostać 100 uchodźców syryjskich _ - podkreślił wiceszef MSW.

UNHCR wyraża ogromne zadowolenie z decyzji polskich władz zmierzającej do przyjęcia syryjskich uchodźców - podkreśliła w rozmowie z PAP przedstawicielka UNHCR w Polsce Anna-Carin Ost.

_ - Od momentu wybuchu konfliktu w 2011 roku z Syrii uciekło ponad 3 miliony ludzi, co sprawiło, że mamy do czynienia z największym exodusem w historii. Przesiedlenia osób, które uciekają przed wojną, to nie tylko rozwiązanie, które ratuje im życie, to również ważny znak solidarności z krajami w regionie, które przyjęły miliony Syryjczyków _ - powiedziała przedstawicielka UNHCR w Polsce.

Według UNHCR co najmniej 10 procent syryjskich uchodźców to osoby szczególnie wrażliwe, które wymagają przesiedlenia do innych krajów. W tej grupie są osoby, które przeżyły tortury, ciężko chorzy czy wielodzietne samotne matki.

_ - Aby przesiedlenie było skutecznym rozwiązaniem, uchodźcom należy stworzyć możliwości integracji w nowych społecznościach. Dlatego Przedstawicielstwo UNHCR w Polsce deklaruje gotowość niesienia wsparcia, jeśli zajdzie taka potrzeba _ - powiedział rzecznik polskiego biura UNHCR Rafał Kostrzyński.

W lutym Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców Antonio Guterres wezwał państwa Zachodu do utworzenia 130 tys. miejsc dla uchodźców z Syrii. Na początku grudnia poinformował, że 28 krajów przyjmie ponad 100 tys. syryjskich uchodźców i wesprze sąsiadów Syrii, którzy udzielili gościny większości uciekinierów przed wojną.

Poinformował także, że UNHCR zamierza w najbliższej przyszłości umożliwić przesiedlenie do innych państw około jednej dziesiątej uchodźców, którzy znaleźli schronienie w krajach sąsiadujących z Syrią.

Od początku konfliktu w 2011 roku z Syrii uciekło 3,2-3,3 mln osób, a najwięcej uchodźców przyjęły: Liban, Jordania i Turcja. Na terenie 4-milionowego Libanu mieszka 1,5 mln syryjskich uchodźców.

W listopadzie UNHCR ogłosił w raporcie na temat sytuacji w Iraku i Syrii, że z powodu toczących się tam konfliktów uchodźcami stało się 13,6 mln osób. W Syrii jest 7,2 mln uchodźców wewnętrznych.

Czytaj więcej w Money.pl
Kto przyjmie 100 tys. uchodźców z Syrii? Od początku konfliktu w 2011 roku z Syrii uciekło 3,2-3,3 mln osób, a najwięcej uchodźców przyjęły: Liban, Jordania i Turcja. Na terenie 4-milionowego Libanu mieszka 1,5 mln syryjskich uchodźców.
Uchodźców więcej niż po II wojnie światowej - _ To ogromne obciążenie agencji humanitarnych, nie wystarcza środków _ - mówi radiu ONZ Komisarz Antonio Guterres.
Niemcy przyjmą 10 tys. uchodźców Już teraz w tym kraju przebywa 40 tys. osób, które uciekły z ogarniętego wojną kraju.
Odnaleziono zbiorowy grób. Ponad 230 ciał Liczba członków plemienia Szuaitat zabitych przez dżihadystów wzrosła do 900.
Tagi: unhcr, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz