Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wicepremier Janusz Piechociński: Frankowicze nie zostaną na lodzie

0
Podziel się:

W obecnej sytuacji Janusz Piechociński radził frankowiczom, by przede wszystkim nie podejmowali nerwowych ruchów - na przykład nie przewalutowywali swoich kredytów.

Wicepremier Janusz Piechociński: Frankowicze nie zostaną na lodzie
(PAP/EPA)

Frankowicze nie zostaną na lodzie. Prowadzone są rozmowy z bankami, a jeśli będzie taka potrzeba, rząd w większym stopniu wesprze osoby spłacające kredyty we frankach szwajcarskich - zapowiedział na briefingu prasowym Janusz Piechociński.

Wicepremier zapewniał, że rząd rozmawia z bankami w sprawie wzrostu kursu franka i pomocy dla kredytobiorców. Podjęcie dalszych kroków Janusz Piechociński uzależnił jednak od rozwoju sytuacji na rynkach. _ Jeśli frank zejdzie poniżej 4 złotych, będziemy mieli inną presję na dokonywanie zmian w regulacjach. A jeśli utrzyma się dłużej (...) to trzeba będzie myśleć o planie racjonalnego wsparcia _ - mówił.

W obecnej sytuacji Janusz Piechociński radził frankowiczom, by przede wszystkim nie podejmowali nerwowych ruchów - na przykład nie przewalutowywali swoich kredytów, bo taki krok to _ olbrzymi koszt i chodzenie od ściany do ściany, które nic nie zmienia _. Wicepremier dodał, że banki też są zainteresowane tym, by w jak najmniejszej liczbie przypadków dochodziło do egzekucji z majątku kredytobiorcy.

W czwartek bank centralny Szwajcarii zdecydował się znieść sztywny kurs franka do euro. Notowania szwajcarskiej waluty wystrzeliły ostro w górę - przez moment za jednego franka trzeba było zapłacić nawet ponad 5 złotych. Obecnie kurs ustabilizował się na poziomie 4 złotych i 25 groszy, ale nawet takie notowania są silnym ciosem dla Polaków, spłacających kredyty we frankach. W naszym kraju podpisanych zostało blisko 530 tysięcy umów na takie kredyty.

Czytaj więcej w Money.pl
Szwajcarzy dobiją zadłużonych Polaków? Rząd pilnie zajmie się losem _ frankowiczów _ - zapowiada wicepremier Janusz Piechociński.
PiS zyska na pomocy dla "frankowiczów"? _ Działania PiS mogą być docenione, nawet jeśli byłyby krytykowane przez ekonomistów _ - uważa mirosław Oczkoś z Szkoły Głównej Handlowej.
"Kurs franka znacznie przewartościowany" Szef banku centralnego Szwajcarii Thomas Jordan uspokaja rynki finansowe, na których zapanował chaos.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)