Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wiceministrowie środowiska tracą stanowiska

0
Podziel się:

To kolejny etap zmian personalnych w resorcie po tym, gdy pod koniec listopada premier Donald Tusk odwołał ministra środowiska Marcina Korolca.

Wiceministrowie środowiska tracą stanowiska
(Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

Minister środowiska Maciej Grabowski odwołał wiceministrów: Anetę Wilmańską i Beatę Jaczewską.

Aktualizacja 19:26

Odwołany ma być też główny geolog kraju Piotr Woźniak - poinformowały źródła Polskiej Agencji Prasowej w Ministerstwie Środowiska. Joanna Józefiak z biura prasowego resortu potwierdziła, że Grabowski wręczył odwołania Jaczewskiej i Wilmańskiej.

To kolejny etap zmian personalnych w resorcie po tym, gdy pod koniec listopada premier Donald Tusk odwołał ministra środowiska Marcina Korolca. Zastąpił go Grabowski. Informując o nominacji nowego ministra środowiska, premier mówił o potrzebie radykalnego przyspieszenia prac, jeśli chodzi o regulacje dotyczące m.in. gazu łupkowego. Na brak tych regulacji wielokrotnie wskazywali przedstawiciele przemysłu wydobywczego.

W resorcie za prace nad projektem ustawy dot. wydobycia gazu łupkowego odpowiadał Woźniak. Dokument jak dotąd nie został przyjęty przez rząd, bo resort środowiska nie mógł dojść do porozumienia z resortem skarbu ws. nadzoru nad Narodowym Operatorem Kopalin Energetycznych. Spółka ta ma mieć udziały w zyskach z wydobycia węglowodorów proporcjonalne do udziału w kosztach, które nie będą mogły jednak przekroczyć 5 proc. wartości robót geologicznych na każdej koncesji. Korolec chciał, aby cały obszar wydobycia gazu z łupków, w tym NOKE, znalazł się pod kontrolą resortu środowiska. Jego zdaniem w ten sposób minimalizowane byłoby ryzyko wprowadzenia niekorzystnych dla eksploatacji łupków regulacji z poziomu UE. Tymczasem MSP chciało, żeby NOKE podlegał temu resortowi.

Woźniak ukończył studia na Wydziale Geologii Uniwersytetu Warszawskiego (1980 r.). Od lipca 2000 r. do marca 2002 r. był wiceprezesem zarządu ds. handlu i restrukturyzacji w Polskim Górnictwie Naftowym i Gazownictwie, gdzie odpowiadał za przekształcenie spółki w grupę kapitałową, restrukturyzację portfela kontraktów importowych. Od 2002 r. do 2006 r. był radnym Warszawy. 31 października 2005 r. został powołany na stanowisko ministra gospodarki w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza. Funkcję sprawował do listopada 2007 r. W 2010 został szefem rady Agencji ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER).

Jaczewska w resorcie środowiska pracowała od grudnia 2011 roku. Odpowiadała m.in. za kwestie dotyczące zrównoważonego rozwoju, ochrony powietrza i zmian klimatu. Była prawą ręką ministra Korolca w trakcie negocjacji klimatycznych, przed jak i w trakcie konferencji klimatycznej ONZ w Warszawie. Jest także ekspertką z zakresu funkcjonowania UE. Ma wykształcenie prawnicze i ekonomiczne zdobyte na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Jagiellońskim, w Szkole Głównej Handlowej. Posiada dyplom Uniwersytetu Cambridge z prawa europejskiego. Wcześniej pracowała m.in. w resorcie gospodarki, jako dyrektor departamentu rozwoju gospodarki.

Wiceminister Aneta Wilmańska, podobnie jak Jaczewska, wcześniej pracowała w resorcie gospodarki. Brała udział m.in. w programowaniu perspektywy finansowej 2004-2006, w tym w negocjacjach z Komisją Europejską. Później zajmowała stanowisko zastępcy prezesa w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

W grudniu 2011 roku została powołana na stanowisko wiceministra w resorcie środowiska. W ministerstwie prowadziła m.in. negocjacje dotyczące handlu jednostkami emisji CO2 (AAU). Ukończyła międzynarodowe stosunki gospodarcze i polityczne oraz podyplomowe studia europejskie na Uniwersytecie Łódzkim. Doktoryzowała się na wydziale zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

Czytaj więcej w Money.pl
MOS uprościł system W Ministerstwie Ochrony Środowiska praca wrze, trwają przygotowania do opracowania przyjaznego systemu elektronicznej sprawozdawczości i opłat za korzystanie ze środowiska. To będzie ulga dla samorządów i przedsiębiorców. Nowy elektroniczny system sprawozdawczości i opłat to narzędzie intuicyjne i przyjazne. Nadzór nad trwającymi pracami pełni wiceminister środowiska Aneta Wilmańska. Innowacyjny system pozwoli zbierać dane od przedsiębiorców ...
Premier dostał pluskwę, ale broni ministra Premier już wie, co czeka szefa resortu transportu Sławomira Nowaka.
Cała opozycja nadal za utrąceniem ministra Mimo odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy na drogi, domagają się głowy Sławomira Nowaka. Co zrobi PSL?
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)