Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Westerwelle zarzuca Putinowi brak zrozumienia dla demokracji

0
Podziel się:

W zakończonym wczoraj dwudniowym spotkaniu w niemieckim MSZ uczestniczyło 400 przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego z obu krajów.

Westerwelle zarzuca Putinowi brak zrozumienia dla demokracji
(dirk@vorderstrasse.de/CC/Flickr)
bEJUzmiJ

Szef MSZ Niemiec Guido Westerwelle (na zdjęciu) zarzucił prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi brak zrozumienia dla demokracji i zapewnił rosyjskie organizacje pozarządowe, że nadal mogą liczyć na poparcie ze strony Berlina - podał dziś _ Sueddeutsche Zeitung _.

_ - Oczekujemy, że rosyjskie NGOs będą traktowane fair i z szacunkiem. W przeciwnym razie będziemy protestować _ - powiedział Westerwelle podczas niemiecko-rosyjskiej konferencji poświęconej prawom człowieka.

W zakończonym wczoraj dwudniowym spotkaniu w niemieckim MSZ uczestniczyło 400 przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego z obu krajów.

bEJUzmiL

Jak zaznaczył szef niemieckiej dyplomacji, jego kraj nie może pogodzić się z tym, że społeczeństwo obywatelskie w Rosji podlega coraz większym ograniczeniom, a władze _ stosują przeciwko niemu prawo karne czy też wręcz kary więzienia _.

_ - Społeczeństwo obywatelskie nie jest projektem narodowym, szczególnie w czasach globalizacji, a tematy i wyzwania, którym musi sprostać, często wykraczają poza granice poszczególnych państw _ - tłumaczył Westerwelle.

Obowiązująca w Rosji od ubiegłego roku ustawa nakłada na organizacje pozarządowe, które otrzymują fundusze z zagranicy, obowiązek zarejestrowania się jako _ zagraniczni agenci _. W minionych miesiącach rosyjskie służby dokonały licznych kontroli i przeszukań w siedzibach NGOs, w tym także w biurach niemieckich fundacji politycznych.

Koordynator niemieckiego rządu do spraw niemiecko-rosyjskiego dialogu pomiędzy społeczeństwami, poseł CDU Andreas Schockenhoff podkreślił, że stosowane przez rosyjskie władze represje wobec NGOs szkodzą samej Rosji. - _ Modernizacja kraju jest możliwa tylko razem ze społeczeństwem, a nie przeciwko niemu _ - napominał rosyjskie władze Schockenhoff.

bEJUzmiR

Uczestniczący w konferencji w Berlinie przewodniczący rady ds. rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i praw człowieka przy prezydencie Federacji Rosyjskiej Michaił Fiedotow powiedział: _ Nikt nie ma prawa do pouczania innych. Naszym obowiązkiem jest jednak wzajemne uczenie się od siebie _. Jak zaznaczył, nowe przepisy dotyczące NGOs są niezgodne z rosyjską konstytucją. Zapowiedział, że rada przedłoży niebawem propozycje zmian.

Na panującą _ atmosferę strachu _ skarżył się Paweł Czikow, szef organizacji obrony praw człowieka Agora. _ Rosyjskie społeczeństwo obywatelskie potrzebuje solidarności i ochrony ze strony Zachodu _ - mówił. Jelena Czemkowa ze Stowarzyszenia Memoriał powiedziała, że nie ma zamiaru wstydzić się przyjęcia pieniędzy z zagranicy, lecz raczej dziękuje tym, którzy ją wspierają.

Przed konferencją doszło do ostrego sporu między niemieckimi organizatorami. Jeden z nich, szef Forum Niemiecko-Rosyjskiego Ernst-Joerg von Studnitz, demonstracyjnie wycofał swoje poparcie dla spotkania, zarzucając Schockenhoffowi uprawianie _ polityki konfrontacji _ z Kremlem, co szkodzi stosunkom niemiecko-rosyjskim. Zdaniem Schockenhoffa z kolei, Studnitz chciałby _ jak w czasach zimnej wojny _ rozmawiać z Rosją o problemach _ w zaciszu dyplomatycznych gabinetów _.

Studnitz był ambasadorem Niemiec w Moskwie w latach 1995-2002, pracował też w stolicy ZSRR w latach 1969-1972. Niemieckie koła przemysłowe, dla których Rosja jest ważnym partnerem handlowym, opowiadają się za bardziej pojednawczą polityką wobec władz na Kremlu.

bEJUzmiS

Koalicyjny rząd SPD-Zieloni prowadził w latach 1998-2005 politykę na rzecz zbliżenia Rosji do UE, a kanclerz Gerhard Schroeder (SPD) określił Putina mianem _ demokraty bez skazy _. Następczyni Schroedera, Angela Merkel zajmuje bardziej krytyczne stanowisko wobec Moskwy. Niemiecki parlament Bundestag w przyjętej na jesieni uchwale wyraził zaniepokojenie stanem demokracji w Rosji.

Czytaj więcej w Money.pl
W Rosji zatrzymali 140 islamistów Dominującym nurtem w rosyjskim islamie jest sunnizm. Bogate tradycje ma także sufizm.
Białoruś zbroi się w rakiety. W kogo uderzą? Łukaszenka nie widzi niczego nadzwyczajnego w tym, że jego kraj umacnia swój system obrony przeciwlotniczej.
Tragedia w szpitalu. 38 osób nie żyje - _ Większość zabitych znaleziono na łóżkach. Widać było, że nawet nie próbowali się ratować _.
bEJUzmjm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)