Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wenezuela na ostrym politycznym zakręcie

0
Podziel się:

Poparcie społeczne dla prezydenta Wenezueli spadło do rekordowo niskiego poziomu 22 procent.

Wenezuela na ostrym politycznym zakręcie
(Fabio Rodrigues Pozzebom/ABr/CC BY 3.0 BR/Wikimedia)

Poparcie społeczne dla prezydenta Wenezueli spadło do rekordowo niskiego poziomu 22 procent - pokazały wyniki sondażu. Na złą ocenę przywódcy wpływa m.in. trudna sytuacja gospodarcza kraju, rosnące ceny i puste półki w sklepach.

Maduro wygrał wybory prezydenckie w 2013 roku po śmierci wieloletniego przywódcy Hugo Chaveza, uzyskując nieco ponad 50 proc. głosów. Jednak od tego czasu jego popularność systematycznie spadała.

_ Jego poparcie znacząco stopniało i wynosi teraz 22 proc. Ludzie czekają na konkretne rozwiązania _ - ocenił dyrektor ośrodka badania opinii publicznej Datanalisis Jose Antonio Gil w wywiadzie dla lokalnej stacji telewizyjnej Globovision.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że trudna sytuacja Wenezueli pogorszyła się jeszcze przez spadające ceny ropy naftowej, od której eksportu uzależniona jest tamtejsza gospodarka.

Maduro winą za taki stan rzeczy obarcza Stany Zjednoczone, które jego zdaniem inspirują wymierzoną w Caracas _ wojnę gospodarczą _. Jednak przeciwnicy polityczni prezydenta podkreślają, że winę ponosi 15 lat socjalistycznych rządów. Badanie Datanalisis pokazuje też, że obywatele Wenezueli narzekają najbardziej na braki towarów, co stanowi zmianę, ponieważ do tej pory największym zmartwieniem była przestępczość.

W związku ze zbliżającymi się wyborami do parlamentu prezydent Wenezueli obiecał półroczny plan reform gospodarczych, w ramach których usprawniony miałby być m.in. system kontroli waluty. Nacjonalizacje, szykany wobec biznesu i kontrola cen doprowadziły w Wenezueli do wzrostu inflacji do 60 proc. - największej w Ameryce Łacińskiej - i braków podstawowych towarów na rynku. Na czarnym rynku cena dolara dziesięciokrotnie przekracza kurs oficjalny wynoszący 6,3 boliwara za 1 USD.

Czytaj więcej w Money.pl
USA uderza w wenezuelskich polityków Kongres USA przyjął ustawę w sprawie odpowiedzialnych za śmierć ponad 40 osób podczas tłumienia protestów antyrządowych,
Prezydent Wenezueli pertraktuje z opozycją Międzynarodowym mediatorom udało się przekonać prezydenta Wenezueli do spotkania z opozycją, którego celem będzie zakończenie obecnego konfliktu w tym kraju.
Aresztowano 3 generałów. Planowali spisek? - _ Usiłowali poderwać lotnictwo przeciwko legalnemu, konstytucyjnemu rządowi _ - powiedział państwowej telewizji prezydent Nicolas Maduro/
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)