Notowania

włochy
18.05.2013 08:43

Wenecja znów będzie chroniona przez strażników przyzwoitości

Władze miejskie zatrudniły 15 strażników świętego Marka.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Chiara Marra/CC/Flickr)

Strażnicy porządku i przyzwoitości wracają do Wenecji w związku z rozpoczęciem sezonu turystycznego. Zadaniem specjalnych patroli będzie pouczanie turystów, którzy w zbyt skąpych strojach zwiedzają miasto lub nie szanują jego zabytków.

Do października w historycznym centrum Wenecji spotkać będzie można, podobnie jak w zeszłym roku, 15 _ strażników świętego Marka _, bo tak nazywają się ochotnicy w pomarańczowych podkoszulkach, zatrudnieni przez władze miejskie po to, by - jak ogłoszono - _ stać na straży cywilizowanych zasad koegzystencji i chronić wielkie dziedzictwo architektoniczne _.

Sponsorem stróżów, pełniących zarazem funkcję przewodników, opiekunów turystów oraz - gdy zajdzie taka potrzeba - egzekutorów surowych przepisów, jest armator statków wycieczkowych Costa Crociere, którego reputację nadszarpnęła katastrofa statku Concordia u wybrzeży Toskanii.

Uczestnicy patroli są świetnie przygotowani do pełnienia swych zadań, także językowo. Są wśród nich osoby znające rosyjski i chiński. Strażnicy będą mogli udzielić wszystkich niezbędnych informacji turystycznych na temat Wenecji, ale również pomóc w razie zasłabnięcia i pouczyć, czego nie wolno robić w trakcie zwiedzania.

A lista zakazów jest długa: nie wolno karmić gołębi na Placu świętego Marka, chodzić po mieście w skąpym stroju lub z nagim torsem, urządzać pikników i jeść prowiantu w pobliżu zabytków.

Weneckie władze twierdzą, że ich inicjatywa jest tak interesująca, że powinna być wzorem dla innych historycznych miast, odwiedzanych przez turystów z całego świata.

Czytaj więcej w Money.pl
Słynne miasto tonie. Sytuacja coraz gorsza W Wenecji woda podniosła się na 149 centymetrów powyżej poziomu morza.
Wenecja chce niepodległości. Będzie rozłam? Promotorzy inicjatywy dążą do rozpisania referendum w tej sprawie i powołują się na doświadczenia i osiągnięcia w tej dziedzinie Katalonii i Szkocji.
We Włoszech znów gorąco. Nie chcą parady 100 stowarzyszeń zaapelowało do prezydenta Włoch Giorgio Napolitano, by odstąpił od organizowania parady wojskowej w Święto Republiki 2 czerwca.
Tagi: włochy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz