Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
węgry
25.04.2011 14:23

Węgry przyjęły kontrowersyjną konstytucję

Amnesty International uznała, że jest ona sprzeczna z prawami człowieka w kwestii aborcji, małżeństw homoseksualnych i kar dożywotniego więzienia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Neilhooting/CC/Flickr)

Prezydent Węgier Pal Schmitt podpisał nową konstytucję, przyjętą tydzień wcześniej przez węgierski parlament głosami rządzącej centroprawicy Fidesz-KDNP. Nowa ustawa zasadnicza wejdzie w życie 1 stycznia 2012 roku.

Centroprawica Fidesz-KDNP ma dwie trzecie miejsc w węgierskim parlamencie. Podpisanie konstytucji miało miejsce w będącym rezydencją prezydenta pałacu Sandor oraz było transmitowane na żywo przez telewizję publiczną oraz wiele kanałów prywatnych._ - Przyszłe pokolenia Węgrów będą dumne z tej konstytucji _, ponieważ jest _ europejska, narodowa, nowoczesna i tolerancyjna _ - mówił Schmitt.

Mimo to jest nowa ustawa zasadnicza jest krytykowana w kraju oraz poza jego granicami. Amnesty International uznała, że jest ona sprzeczna z prawami człowieka w kwestii aborcji, małżeństw homoseksualnych i kar dożywotniego więzienia bez możliwości zwolnienia warunkowego. Z kolei sekretarza stanu w niemieckim MSZ Werner Hoyer, wyrażał wątpliwości, czy nowa konstytucja jest możliwa do pogodzenia z zasadami Unii Europejskiej.

Nowa konstytucja przewiduje zmianę nazwy kraju z Republiki Węgierskiej na Węgry. W jej tekście są odwołania do _ korony węgierskiej _, nawiązujące do historycznej koncepcji wielkich Węgier - państwa sprzed traktatu z Trianon z 1920 roku, na mocy którego Węgry utraciły ponad dwie trzecie powierzchni, a poza granicami znalazło się 3,5 mln Węgrów.

Czynne i bierne prawo wyborcze będą mieli etniczni Węgry mieszkający poza krajem, o ile wystąpią o przyznanie obywatelstwa. Zakłada się w niej m.in. ograniczenie prerogatyw Trybunału Konstytucyjnego i rozszerzenie uprawnień prezydenta do rozwiązania parlamentu, o ile budżet nie będzie przyjęty do kwietnia każdego roku.

Nowa konstytucja rozszerza zakres spraw wymagających zgody dwóch trzecich członków parlamentu w takich dziedzinach jak emerytury, podatki i ustawa dotycząca banku centralnego. Narodową walutą pozostaje forint; zmiana waluty wymaga także zgody dwóch trzecich składu parlamentu. Jest też zapis o ochronie instytucji małżeństwa jako związku kobiety z mężczyzną i o ochronie życia poczętego.

Czytaj w Money.pl

Tagi: węgry, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz