Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
przedszkola w polsce
01.02.2015 16:46

Wegetarianie dyskryminowani w przedszkolach?

MEN zwraca uwagę na sytuacje, które można zaskarżyć do kuratorium.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotomolos/Dreamstime)
Zdjęcie ilustracyjne

Niektóre placówki nie przyjmują ich, chcąc uniknąć problemu z zapewnieniem im wyżywienia. Rodzice spotykają się na przykład z sytuacjami, kiedy przedszkole żądało _ zaświadczeń o wegetarianizmie _.

Opisywane zaświadczenie to dokument od lekarza, który by wskazywał na przykład, że dziecko ma alergię na niektóre składniki pokarmów. Jedna z matek z Warszawy Katarzyna Konopa musiała posłać swojego 4-letniego synka do prywatnego przedszkola, gdzie jest dowożony catering. Placówki często tłumaczą, że kucharki nie potrafią przygotować takich dań, a przynoszenia własnych posiłków zabrania Sanepid.

Rzeczniczka Ministerstwa Edukacji Narodowej Joanna Dębek tłumaczy, że jeżeli pojawi się żądanie przedstawienia dokumentu o wegetarianizmie, to należy to wyjaśnić z dyrektorem placówki, gdyż jest to _ dokładnie taka sama sytuacja jak z dziećmi cierpiącymi na alergie _.

W tym wypadku stołówki też muszą zadbać o odpowiednią dietę podopiecznych. Zatem jeżeli rozmowa z dyrektorem placówki nie przyniosła oczekiwanego skutku, można z tą sprawą zwrócić się nawet do kuratorium.

Obecne przepisy ani nie zakazują, ani nie nakazują przygotowywać specjalnych dań dla dzieci wegetariańskich. Żadne przepisy też nie określają, co powinno się znaleźć w menu takiej stołówki. Dlatego resort edukacji apeluje o próbę znalezienia kompromisu w przypadku diety dziecka, które różni się od kuchni przyjętej za tradycyjną.

Instytut Żywności i Żywienia nie widzi przeciwwskazań jeśli chodzi o serwowanie diety wegetariańskiej w szkołach czy przedszkolach. Zaznaczył jednak, że musi być ona prawidłowo zbilansowana.

Czytaj więcej w Money.pl
Nauczyciele chcą 700 zł podwyżki. Mało? Joanna Kluzik-Rostkowska przypomniała jednak, że pedagodzy otrzymywali podwyżki w latach 2008-2012. - _ To była jedyna grupa z budżetówki, która je dostawała _- stwierdziła
MEN czeka na opinie rodziców ws. książek Jak poinformowała rzeczniczka MEN Joanna Dębek, do tej pory podręcznik dla drugoklasistów obejrzało w internecie prawie 40 tysięcy osób.
Nauczyciele trzeci rok bez podwyżek. Apelują Związek Nauczycielstwa Polskiego chce jak najszybszego rozpoczęcia rozmów z Ministerstwem Edukacji Narodowej.
Tagi: przedszkola w polsce, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz