Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bin laden
09.03.2012 07:31

Wdowy po bin Ladenie oskarżone przez władze w Pakistanie

Pakistańskie władze postawiły im zarzut nielegalnego przekroczenia granicy i pobytu w kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Trzy kobiety nielegalnie przekroczyły granicę i przebywają w kraju - uważa Islamabad. Według prawników, byłym żonom przywódcy Al-Kaidy grozi maksymalnie pięć lat więzienia.

Kobiety - dwie Saudyjki i Jemenka - wraz z grupą około 10 dzieci od maja zeszłego roku, czyli operacji amerykańskich komandosów, w której zginął bin Laden, są w rękach pakistańskich władz. Nie wiadomo, kiedy kobiety usłyszały zarzuty, ani kiedy ma się rozpocząć proces.

Eksperci twierdzą, że proces zapewne nie będzie jawny, ponieważ władze nie mogą sobie pozwolić na to, by opinia publiczna usłyszała, w jaki sposób najbardziej poszukiwany terrorysta świata zdołał tak długo ukrywać się w Pakistanie.

Minister spraw wewnętrznych Rehman Malik powiedział, że zarzuty postawiono jedynie osobom dorosłym, natomiast dzieci mogą wrócić do swoich krajów, jeśli wyrażą na to zgodę ich matki.

Władze Pakistanu informowały wcześniej, że odeślą kobiety do krajów ich pochodzenia po zakończeniu przesłuchań prowadzonych przez rządową komisję badającą okoliczności operacji zakończonej zabiciem szefa Al-Kaidy. Komisja miała m.in. pytać członków rodziny bin Ladena, w jaki sposób udało mu się niezauważonym przebywać w Pakistanie.

ZOBACZ MATERIAŁ O ŻONACH OSAMY BIN LADENA (ang.):

Najmłodsza z wdów powiedziała w maju pakistańskim śledczym, że bin Laden wraz z rodziną od pięciu lat mieszkał w domu w garnizonowym mieście Abbottabad, ok. dwóch godzin jazdy od Islamabadu. 2 maja 2011 roku w ataku amerykańskich komandosów na kryjówkę szefa Al-Kaidy - poza bin Ladenem - zginął jego dorosły syn i dwaj posłańcy. Ok. 16 osób, w tym trzy wdowy, zostało następnie aresztowanych przez pakistańskie władze.

Zdarzenie wywołało kryzys w stosunkach Waszyngtonu z Islamabadem, który oskarża stronę amerykańską, że decydując się na operację przeciwko szefowi Al-Kaidy naruszyła suwerenność Pakistanu.

Czytaj w Money.pl
Nie żyje bin Laden. Radość w cieniu obaw Barack Obama zebrał gratulacje od całego świata. Al-Kaida grozi jednak odwetem. Może mieć bombę atomową w Europie.
Ostatnie słowa Osamy bin Ladena przed śmiercią Al Kaida opublikowała nagranie, w którym jej szef chwali rewolucje w świecie arabskim.
"Śmierć bin Ladena ważna dla sytuacji Rosji" Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew powiedział, że zlikwidowanie Osamy bin Ladena _ ma bezpośredni wpływ na poziom bezpieczeństwa _ w kraju.
Tagi: bin laden, zamach, terroryzm, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz