Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wcześniejsze wybory? Prezes PiS stawia warunki

0
Podziel się:

Jarosław Kaczyński chcąc uniknąć fałszowania wyników zamierza m.in. montować kamery w lokalach wyborczych.

Wcześniejsze wybory? Prezes PiS stawia warunki
(PAP/Marcin Bielecki)
bEKMTArV

Wcześniejsze wybory powinny się odbyć, ale po zmianach w Ordynacji Wyborczej. Wcześniej powinien też powstać nowy, techniczny rząd - powiedział w Szczecinie prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Kaczyński podkreślił, że wcześniejsze wybory powinny być uczciwe, _ a mamy rząd, który jest nieuczciwy i każdy mógł to ostatnio zobaczyć i usłyszeć _.

_ - To nieuczciwość związana z perspektywą wyborów i nieuczciwość bardzo poważna, związana także z gotowością do łamania prawa _ - dodał.

bEKMTArX

Prezes PiS przypomniał o wysłanym przed wyborami do Parlamentu Europejskiego piśmie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, w którym - jak mówił - znalazł się zakaz kopiowania wyników wyborów w obwodowych komisjach wyborczych oraz robienia z nich notatek. _ - To sytuacja, która zupełnie paraliżuje kontrolę i działanie, bez żadnych podstaw prawnych _ - podkreślił.

_ - Zdecydowanie są potrzebne wcześniejsze wybory, ale powinien je przeprowadzić rząd techniczny, który będzie dawał gwarancję uczciwości w tych sprawach, i powinny być wprowadzone nowe przepisy odnoszące się do Ordynacji wyborczej _ - powiedział.

Wyjaśnił, że nowe zapisy w ordynacji miałyby zwiększyć pewność, że wybory są przeprowadzone w sposób uczciwy. Zapowiedział, że w niedługim czasie PiS ponownie zgłosi stosowny projekt. Jak wyjaśnił, chodzi m.in. o instalowanie we wszystkich obwodowych komisjach wyborczych kamer internetowych, dzięki którym będzie można oglądać to, co się w nich dzieje. Przepisy przygotowywane przez PiS miałyby też zakazać wysyłania podobnych pism do tego sprzed wyborów do PE.

_ - Wtedy będzie można powiedzieć, że polska demokracja została umocniona, a wynik wyborów, niezależnie od tego jaki będzie, jest wynikiem uczciwym _ - zaznaczył.

bEKMTAsd

Po wyborach do PE PiS zwróciło uwagę na pismo PKW skierowane do przewodniczących okręgowych, regionalnych i obwodowych komisji wyborczych z 22 maja. _ - PKW wyjaśnia, że członkowie obwodowych komisji wyborczych i mężowie zaufania mogą fotografować oraz filmować protokół głosowania podany do wiadomości publicznej przez obwodową komisję wyborczą _ - brzmi jedna instrukcji zawartych w piśmie.

W piśmie znajduje się też stwierdzenie, że _ komisja nie sporządza żadnych dodatkowych kopii protokołu, w szczególności przeznaczonych dla poszczególnych członków komisji lub mężów zaufania _.

Jak tłumaczyli politycy partii, według pisma fotografowanie protokołów możliwe było dopiero po ich wywieszeniu, a według ich informacji, niektóre protokoły jeszcze przed podaniem oficjalnych wyników były już zdejmowane z drzwi lokali obwodowych komisji wyborczych.

Jarosław Kaczyński wziął udział w Szczecinie w Kongresie Polska Wielki Projekt, podczas którego odbyły się m.in. debaty z przedstawicielami szczecińskiej opozycji demokratycznej sprzed 1989 r. oraz ekspertami ds. gospodarczych.

bEKMTAse

Zamykając kongres lider PiS powiedział m.in., że _ Polska potrzebuje polityki gospodarczej i ona nie może być tylko organizowana wokół polityki spójności _.

Podkreślał też, że istotne są _ wewnętrzne, własne źródła rozwoju i innowacji (...), które pozwolą uczynić z Polski wysokorozwinięty kraj europejski _.

Kongres organizowany jest od 2011 roku i gościł dotychczas w Warszawie, Krakowie i Poznaniu. Spotkanie szczecińskie było ostatnim w tym roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Kaczyński: To kompromitacja rządu Tuska Kaczyński podkreślił, że _ to, co teraz robi władza, to nic innego jak agresywne działania przerażonej sitwy. _
PiS chce pogłębić współpracę z Radiem Maryja PiS chce się również szerzej otworzyć na nowe środowiska.
"Słowa Donalda Tuska nic nie znaczą" Jarosław Kaczyński przypomniał ultimatum, jakie premier postawił ministrowi zdrowia Bartoszowi Arłukowiczowi. Powiedział, że ma pomysł na kolejki.
bEKMTAsy
KOMENTARZE
(0)