Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wciąż nie ma ostatecznego porozumienia ws. funkcjonowania POZ w 2015

0
Podziel się:

Kolejne rozmowy w tej sprawie zaplanowano na poniedziałek.

Wciąż nie ma ostatecznego porozumienia ws. funkcjonowania POZ w 2015
(juhansonin / Flickr (CC BY SA 3.0))

Lekarze zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim i Kolegium Lekarzy Rodzinnych nie osiągnęli ostatecznego porozumienia z resortem zdrowia w sprawie zasad funkcjonowania POZ w 2015 r. Kolejne rozmowy w tej sprawie zaplanowano na poniedziałek.

_ - Jesteśmy coraz bliżej porozumienia. Podpisano protokół uzgodnieniowy. Porozumieliśmy się w kolejnych punktach, co do których były rozbieżności i wątpliwości oraz uzgodniono termin kolejnego spotkania na poniedziałek _ - powiedział rzecznik prasowy resortu zdrowia Krzysztof Bąk.

- _ Widać, że stronom zależy na podpisaniu porozumienia, dlatego będziemy jeszcze rozmawiać _ - dodał. Wyjaśnił, że chodzi o uszczegółowienie niektórych zapisów w zarządzeniach prezesa NFZ.

Rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych Michał Sutkowski powiedział PAP, że w trakcie sobotnich rozmów uzgodniono ostateczny zakres badań dodatkowych, których wykonanie lekarze POZ mają zlecać od 1 stycznia 2015 r. (z wykazu badań usunięto m.in. USG węzłów chłonnych i szyi, krtani, przełyku, płuc, śródpiersia, jamy opłucnej i klatki piersiowe; zdaniem lekarzy są one bardzo rzadko wykonywane i możliwe do wykonania właściwie wyłącznie na poziomie klinicznym).

Zaznaczył, że lekarze stoją na stanowisku, iż rozporządzenie ministra zdrowia ws. świadczeń gwarantowanych z zakresu POZ, w którym znajduje się wykaz badań, powinno zacząć obowiązywać z początkiem roku, czyli wraz z wejściem w życie pakietu onkologicznego. Resort, ze względów proceduralnych, zaznacza jednak, że może stać się to później - w projekcie rozporządzenia zapisano, że wchodzi ono w życie 14 dni od ogłoszenia.

Wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego Wojciech Pacholicki poinformował, że kolejna sprawa, którą uzgodniono, dotyczy pacjentów, którzy są ubezpieczeni, ale w systemie eWUŚ widnieją jako nieubezpieczeni (tzw. czerwoni). Będą oni mieć trzy, a nie jeden miesiąc - jak wcześniej proponowano - na potwierdzenie faktu swojego ubezpieczenia.

Obie organizacje podkreślają, że wciąż nie osiągnięto ostatecznego porozumienia dotyczącego finansowania POZ w przyszłym roku. Chodzi m.in. o wysokość stawki kapitacyjnej (za jednego pacjenta) i mnożników za poszczególne grupy pacjentów. Finansowania POZ mają dotyczyć poniedziałkowe rozmowy.

W środę NFZ opublikował zarządzenie ws. POZ. Wcześniej odbyły się rozmowy z przedstawicielami Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia i doszło do podpisania porozumienia między MZ a PPOZ co do warunków finansowania POZ w 2015 r.

W zarządzeniu prezesa NFZ zmniejszono m.in. zakres badań diagnostycznych do sprawozdawczości; ponadto wynegocjowano wskaźnik korygujący za pacjentów wieku 40-65 lat - będzie to 1,1. Utrzymano wskaźniki korygujące za pacjentów w różnych grupach wiekowych. Zarządzenie nie przewiduje natomiast dotychczasowych wskaźników korygujących za pacjentów z cukrzycą oraz chorobami układu krążenia. Podstawowa stawka kapitacyjna ma od 1 stycznia wynosić 136,80 zł rocznie za pacjenta, od 1 lipca 140,04 zł (jeżeli lekarz POZ będzie wykonywał i sprawozdawał wybrane badania), a od 1 października - 144 zł (przy wykonywaniu odpowiedniej liczby badań diagnostycznych).

Zarządzenie redukuje liczbę wskaźników korygujących stawkę kapitacyjną do wskaźników przypisanych grupom wiekowym co zrównuje w zasadach finansowania świadczeń pacjentów z różnymi schorzeniami przewlekłymi.

Obecnie podstawowa stawka kapitacyjna - czyli kwota, jaką lekarze POZ otrzymują za jednego pacjenta pozostającego pod ich opieką (który jest do nich zapisany) - wynosi 96 zł rocznie. Wzrasta ona dwukrotnie w przypadku dzieci do 6 lat i osób powyżej 65 lat, w przypadku dzieci w wieku 7-19 lat podstawową stawkę mnoży się przez 1,2. Stawka wzrasta trzykrotnie w przypadku pacjentów z chorobami układu krążenia lub cukrzycą. Powiększa się ją również o 10 proc. (jako tzw. katarkowe) w przypadku przyjęcia co najmniej 25 proc. pacjentów z chorobami układu oddechowego.

Resort zdrowia zaproponował zmianę finansowania POZ w związku z nowymi zadaniami jakie mają realizować lekarze rodzinni po wejściu w życie pakietu onkologicznego.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/m328809.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/minister-zdrowia-negocjowal-z-lekarzami,228,0,1675236.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Minister zdrowia negocjował z lekarzami. Będzie strajk? Bartosz Arłukowicz obiecał medykom 800 mln złotych więcej w ramach kontraktów. Usłyszał: _ to wszystko manipulacja _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/157/m254109.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/oszczednosci-w-nfz-co-to-oznacza-dla,221,0,1653981.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Oszczędności NFZ. Co to oznacza dla pacjentów? Narodowy Fundusz Zdrowia może liczyć w tym roku na dwa miliardy złotych oszczędności - pisze Puls Biznesu dodając jednak, że wydatki będą dużo większe.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/244/m111604.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pakiet;kolejkowy;lekarze;zmiany;na;lepsze;ale;sa;obawy,217,0,1588953.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Lekarze o pakiecie kolejkowym. Są obawy _ - W onkologii zwłoka związana z oczekiwaniem przekłada się na niepotrzebne śmierci - _ mówią specjaliści.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/44/m200748.jpg ) ] (http://tech.money.pl/medycyna/artykul/pakiet-kolejkowy-w-ogniu-krytyki-lekarzy-i-pielegniarek,253,0,1586173.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Pakiet kolejkowy zagrożeniem nie poprawa Sejm, dzięki głosom PO i PSL, uchwalił dziś nowelizacje ustaw: o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, o zawodach pielęgniarki i położnej, a także o konsultantach w ochronie zdrowia
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)