Notowania

finanse watykanu
04.02.2012 17:22

Watykan odrzuca zarzuty o korupcję

Obecny nuncjusz apostolski w USA arcybiskup Carlo Maria Vigano zarzucił Gubernatoratowi Państwa Watykańskiego korupcję i inne nieprawidłowości.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Sergey Kozhukhov/GFDL/Wikipedia)

Gubernatorat Państwa Watykańskiego stanowczo odrzucił zarzuty o korupcję i inne nieprawidłowości za Spiżową Bramą, jakie postawił w liście do Benedykta XVI obecny nuncjusz apostolski w USA arcybiskup Carlo Maria Vigano.

Listy do Benedykta XVI oraz do watykańskiego sekretarza stanu kardynała Tarcisio Bertone, napisane w zeszłym roku przez papieskiego ambasadora, wówczas jeszcze sekretarza generalnego Gubernatoratu ujawniła 10 dni wcześniej włoska telewizja La 7, wywołując oburzenie Stolicy Apostolskiej. Watykan zagroził dzień po emisji programu z cyklu _ Nietykalni _ podjęciem kroków prawnych przeciwko jego autorom.

Byłe i obecne kierownictwo Gubernatoratu Państwa Watykańskiego określiło jako nielegalną publikację listów, pełnych zarzutów i szczegółowych informacji o finansowych nieprawidłowościach i niejasnych powiązaniach przy zarządzaniu dobrami i finansami za Spiżową Bramą, między innymi przez grupę bankierów.

Komunikat głosi: _ Zawarte w tych listach stwierdzenia nie mogą nie sprawić wrażenia, że Gubernatorat Państwa Watykańskiego, zamiast być narzędziem odpowiedzialnego zarządzania, jest instytucją niegodnązaufania, zdaną na łaskę mrocznych sił _.

_ Po uważnej ocenie treści obu listów, prezydium Gubernatoratu uważa za swój obowiązek oświadczyć publicznie, że wspomniane stwierdzenia są owocem błędnej oceny bądź opierają się na obawach niepopartych dowodami _ - oświadczono. Autorzy noty zaznaczyli, że zarzutom _ jawnie zaprzeczyłygłówne postaci wskazywane jako świadkowie _, czyli kilku watykańskich hierarchów.

Gubernatorat podkreślił, że _ nie wchodząc w meritum poszczególnych stwierdzeń _, wyraża _ pełne zaufanie i szacunek dla znamienitych członków Komitetu do spraw finansów i zarządzania _ i _ potwierdza też pełne zaufanie do dyrekcji i rozlicznych współpracowników _.

Ponadto zapewniono, że _ po skrupulatnej ocenie bezpodstawne okazały się podejrzenia i oskarżenia _.

W komunikacie mowa jest też o tym, że wszelkie przetargi na prace w Watykanie, między innymi odnowę kolumnady na Placu świętego Piotra i fontanny, przeprowadzane są prawidłowo i podlegają wewnętrznej kontroli.

Czytaj w Money.pl o nieprawidłowościach w Kościele
Przeproszą za pedofilię. 15 minut ciemności Przywództwo Benedykta XVI w walce ze skandalem pedofilii wśród duchowieństwa jest wskazówką dla całego Kościoła - powiedział ksiądz Charles Scicluna z watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.
Ofiary pedofilii kontra Watykan i księża Belgowie, którzy padli ofiarą księży, złożyli pozew przeciwko nim i Watykanowi.
Protestują przeciwko żądaniom Watykanu Watykan i Chorwacja znalazły się na skraju kryzysu dyplomatycznego, gdy włoscy benedyktyni z poparciem Benedykta XVI zwrócili się do władz w Zagrzebiu o zwrot dóbr w tym kraju.
Tagi: finanse watykanu, korupcja, watykan, Benedykt XVI, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz