Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
stosunki iran - usa
01.04.2014 15:21

Waszyngton zablokował irańskiego dyplomatę

Nowy ambasador Iranu przy ONZ Hamid Abutalebi czeka na wizę USA. USA zwlekają z decyzją, ponieważ należał do radykalnej organizacji zaangażowanej w szturm na ambasadę USA w Teheranie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(_Skender_ /CC/Flickr)

Nowy ambasador Iranu przy ONZ Hamid Abutalebi od miesiąca czeka na wizę USA - podały źródła w irańskim rządzie. USA zwlekają z decyzją, ponieważ Abutalebi należał do radykalnej organizacji zaangażowanej w szturm na ambasadę USA w Teheranie w 1979 r.

Główna siedziba ONZ znajduje się w Nowym Jorku. 57-letni Abutalebi w młodości należał do radykalnej organizacji studenckiej, która w listopadzie 1979 r. przypuściła szturm na ambasadę Stanów Zjednoczonych w Teheranie, a następnie przez 444 dni przetrzymywała ponad 50 amerykańskich dyplomatów jako zakładników.

Abutalebi twierdzi, że nie należał bezpośrednio do studenckiej organizacji i służył jej jedynie jako tłumacz.

Agencja dpa pisze, że wielu ówczesnych studentów od lat należy do środowisk krytycznych wobec teokratycznego reżimu i popierających reformy. Są wśród nich: były reformistyczny prezydent Mohammed Chatami (w latach 1997-2005), wiceprezydent kraju Mazumeh Ebtekar (obecnie oraz za prezydentury Chatamiego) oraz krytyczny wobec władz dziennikarz Abbas Abdi.

Większość ówczesnych działaczy studenckich opowiada się też obecnie za wznowieniem relacji z Waszyngtonem - pisze dpa.

Abutalebi, który ukończył socjologię na francuskiej Sorbonie, od trzydziestu lat pracuje w irańskim ministerstwie spraw zagranicznych; był ambasadorem Iranu m.in. w Brukseli i Rzymie. Obecnie doradza w sprawach politycznych prezydentowi Hasanowi Rowhaniemu.

Rowhani, który w ubiegłym roku niespodziewanie wygrał wybory prezydenckie optując za poprawą stosunków z Zachodem, doprowadził do zawarcia w listopadzie tymczasowego porozumienia ze światowymi mocarstwami w sprawie ograniczenia irańskiego programu nuklearnego.

Czytaj więcej w Money.pl
Ograniczyli dostęp Iranowi do prawie 100 mld Gubernator irańskiego banku centralnego oświadczył w połowie 2012 roku, że bank zgromadził do 150 mld dolarów rezerw walutowych dla obrony przed zaostrzającymi się sankcjami wobec kraju.
Iran nie ogranicza egzekucji. W tym roku już 80 Co najmniej 80, a być może nawet 95 osób stracono w Iranie od początku tego roku.
Amerykanie łagodzą sankcje wobec Iranu Iran spełnił wstępne zobowiązania wynikające z umowy, dlatego władze USA podjęły kroki na rzecz zawieszenia starań o dalsze zmniejszenie irańskiego eksportu ropy.
Tagi: stosunki iran - usa, iran, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz