Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|

Wartość przedmiotu sporu. Jak ją obliczyć?

1
Podziel się:

Żeby postępowanie w ogóle się rozpoczęło, trzeba ustalić, o co strony się spierają i jaką to ma wartość. Zobacz, jak zrobić to poprawnie.

Wartość przedmiotu sporu. Jak ją obliczyć?
(Bartosz Krupa/East News)

Wskazanie kwoty, która odpowiada całkowitej wartości roszczenia jest niezbędnym elementem składanego pozwu, gdy mowa o sprawach majątkowych. Od wartości przedmiotu sporu zależy też, jaki sąd zajmie się rozpatrzeniem sprawy i ile wyniosą koszty sądowe. Zobacz, jak poprawnie obliczyć tę kwotę.

W przypadku spraw cywilnych kwotą graniczną jest 75 tysięcy złotych. Jeśli strony sądzą się o mniej, to sprawę rozpatrzy sąd rejonowy, natomiast w przypadku spraw większego kalibru właściwy będzie sąd okręgowy.

Dobór odpowiedniej placówki to nie jedyna rzecz, z którą wiąże się odpowiednie wyznaczenie wartości przedmiotu sporu. Od niej oblicza się też koszty sądowe (tutajsprawdzisz, kiedy można ubiegać się o zwolnienie z ich poniesienia) oraz koszty zastępstwa procesowego. Stanowią one zazwyczaj odsetek wartości, o którą toczy się sprawa.

Jak to policzyć?

Problemu nie ma, jeśli strony sądzą się o określoną sumę pieniędzy. Wtedy do pozwu wystarczy wpisać tę właśnie kwotę i to ona będzie stanowić wartość przedmiotu sporu.

Przykład 1

Kłopoty pojawiają się, gdy sprawa dotyczy na przykład zwrotu bezprawnie przetrzymywanej rzeczy lub nieruchomości albo świadczeń okresowych (na przykład alimentów lub czynszu).

Wartość przetrzymywanej rzeczy należy oszacować, jednak nie trzeba przy tym korzystać z usług rzeczoznawcy. Można to zrobić metodą "na oko", ale takie szacunki muszą, przynajmniej w przybliżeniu, odpowiadać rzeczywistej wartości. Sąd w razie wątpliwości może przeprowadzić postępowanie sprawdzające. Może się to wiązać z powołaniem rzeczoznawcy, co tylko zwiększy koszty sądowe, dlatego przy szacunkach trzeba być możliwie dokładnym.

Jeszcze inaczej wartość przedmiotu sporu ustala się, gdy chodzi o świadczenia okresowe, takie jak alimenty lub czynsz. W takiej sytuacji do pozwu należy wpisać należność za cały rok, a jeśli sprawa dotyczy okresu krótszego, to za cały czas trwania umowy.

Przykład 2

Do wartości przedmiotu sporu nie wlicza się odsetek, pożytków i kosztów żądanych obok roszczenia głównego. Jeśli więc właściciel samochodu z przykładu pierwszego sprawę do sądu wniósłby po kilku latach, to co prawda przysługiwałyby mu odsetki za zwłokę, ale nie stanowiłyby one wartości przedmiotu sporu. Ta pozostałaby niezmieniona i wyniosłaby 10 tysięcy złotych.

W przypadku, gdy sprawa toczy się na przykład o zwrot kilku rzeczy, to do pozwu należy wpisać zsumowaną wartość ich wszystkich. Gdy nie sumuje się ona do pełnych złotych, to trzeba ją zaokrąglić w górę.

Czytaj więcej w Money.pl
UOKiK ostrzega. Nowy sposób oszustwa "W przypadku oferowania takiej usługi zawsze należy sprawdzić wiarygodność dzwoniącej osoby, przedstawianych ofert, a w przypadku wątpliwości zawiadomić odpowiednie instytucje - Policję lub Prokuraturę" - wskazał UOKiK.
Akta sprawy nie dla każdego. Dlaczego? Dokumenty z sądowego archiwum można co prawda skopiować, ale trzeba się liczyć ze sporymi kosztami.
Odmrożą płace pracującym w sądach Minister sprawiedliwości będzie wspierał działania prowadzące do "odmrożenia" środków na wynagrodzenia dla pracowników sądów i prokuratur - poinformował resort sprawiedliwości.
prawo
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Nie można czł...
2 miesiące temu
To jak założyć tę sprawę w miejscowości nieprzychylnej ze względu na to że wszyscy się znają?