Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawski przetarg na śmieci do poprawki. Stolica utonie w śmieciach?

0
Podziel się:

Ogłoszony przez miasto przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych został zaskarżony przez cztery firmy. Wyrok jest niekorzystny dla magistratu.

Warszawski przetarg na śmieci do poprawki. Stolica utonie w śmieciach?
(Stawinski/Reporter)

Krajowa Izba Odwoławcza nakazała miastu zmianę specyfikacji warunków przetargu na odbiór i zagospodarowanie śmieci w Warszawie - poinformowała rzeczniczka Izby Małgorzata Stręciwilk. Ratusz przekonuje, że nie ma zagrożenia, że śmieci po 1 lipca nie będą odbierane.

Rzeczniczka Krajowej Izba Odwoławczej podkreśliła, że decyzja KIO nie oznacza, że przetarg został unieważniony, lecz zamawiający - czyli miasto - będzie musiał zmodyfikować dokumentację przetargową. Jak dodała, decyzja ta wpłynie na wydłużenie postępowania.

W przesłanym oświadczeniu z urzędu m.st. Warszawy Ratusz informuje, że orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 4 czerwca spowoduje wydłużenie terminu rozstrzygnięcia przetargu i podpisania umów z firmami, które będą odbierały śmieci od warszawiaków, jednak _ nie istnieje zagrożenie, że śmieci po 1 lipca nie będą odbierane _.

_ Miasto stołeczne Warszawa ma opracowany gotowy plan, pozwalający na prawidłowe funkcjonowanie systemu w Warszawie do czasu wyboru firm w przetargach _ - przekonuje Ratusz.

Wątpliwości Izby wzbudziło szereg postanowień Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia - podała rzeczniczka. Wyjaśniła, że chodziło m.in. o warunki udziału w postępowaniu przetargowym, które preferowały konkretnego wykonawcę, czyli Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. _ Chodziło m.in. o kryteria oceny, w których zamawiający preferował określony sposób zagospodarowywania odpadów przez składowanie. Według KIO należało premiować także inne sposoby zagospodarowywania odpadów _ - dodała Stręciwilk.

Ogłoszony przez miasto pod koniec kwietnia przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych został zaskarżony przez cztery firmy: Remondis, Sita, Partner i Byś. Przedsiębiorcy ci wskazywali, że postępowanie jest ustawione pod MPO, które obsługuje ok. 30 proc. warszawskiego rynku śmieci. Skarżący krytykowali m.in. wymóg dysponowania miejscami na składowiskach do składowania odpadów przez kolejne trzy lata. Ich zdaniem miasto nie premiowało innych instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych niż np. kompostownie, które posiada MPO.

Deklaracje _ śmieciowe _ mieszkańcy Warszawy mogą składać do 19 lipca.

Czytaj więcej w Money.pl
Co ze śmieciami? Warszawa ma plan awaryjny Od 1 lipca warszawiacy zapłacą drożej za śmieci. Cena za odpady posegregowane wyniesie od 19,5 do 89 zł miesięcznie, a za nieposegregowane o 40 proc. więcej.
Warszawiacy wiedzą już ile zapłacą za śmieci Radni przyjęli również nowe stawki za odbiór śmieci w domach jednorodzinnych.
Nowe ceny śmieci. Dla domów jednorodzinnych Nowe stawki będą obowiązywały od 1 lipca. Stawki w domach wielorodzinnych pozostają na niezmienionym poziomie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)