Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nazwy ulic
02.02.2011 09:03

Warszawa: 300 nazw ulic do wymiany

Radni uspokajają mieszkańców: planowane zmiany nie pociągną za sobą kosztów dla obywateli.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Daquella manera/CC/Flickr)

Dziś zbierze się działająca w radzie miasta podkomisja ds. nazewnictwa ulic. Radni chcą opracować stanowisko, które miałoby uspokoić mieszkańców, że planowane zmiany nazw około 300 ulic i placów nie będą w większości przypadków wiązać się dla nich z kosztami.

Pod koniec zeszłego roku ratusz wysłał do zaopiniowania do rad 18 dzielnic miasta projekt uchwały dotyczący zmian blisko 300 nazw ulic i placów. W ocenie ratusza, w większości przypadków byłyby one tylko formalnością i nie miałyby skutków dla mieszkańców. Dotychczas jednak rady kilku dzielnic propozycje ratusza zaopiniowały negatywnie. Tak stało się m.in. w Śródmieściu, gdzie radni argumentowali, że korzyści ze zmian byłyby mniejsze niż koszty, które poniósłby zarówno urząd, jak i mieszkańcy.

Propozycje zmian oficjalnych nazw ulic i placów związane są z koniecznością ich ujednolicenia i utworzenia słowników nazw dla potrzeb systemów teleinformatycznych. Obowiązek taki wynika z przepisów ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej z marca ubiegłego roku.

W myśl tych przepisów, ewidencja nazw ulic powinna zostać założona na podstawie uchwał rady gminy. W Warszawie okazało się jednak, że część nazw funkcjonuje bez tej podstawy prawnej, a niektóre z uchwał są niekompletne, niejednoznaczne albo obarczone błędami ortograficznymi czy pisarskimi. Dotyczy to głównie uchwał podejmowanych w latach powojennych, mniej więcej do lat 80. ubiegłego wieku.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/224/t94688.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/lech;kaczynski;zostal;honorowym;patronem;ulicy;w;chicago,219,0,709083.html) Lech Kaczyński został honorowym patronem ulicy w Chicago
Uporządkowanie dokumentów konieczne jest także z innego powodu: katalog nazw ulic musi zawierać nazwy pełne i skrócone ( np. ul. Cypriana Godebskiego - ul. C. Godebskiego). Po ustaleniu pisowni nazwy ulicy, urzędnik będzie mógł wybrać tylko te formy do wpisania w dokumentach. Obecnie nazwa jednej i tej samej ulicy może być wprowadzona do systemu informatycznego w dowolny sposób, np.: Godebskiego, C. Godebskiego, Godebskiego C. czy Cypriana Godebskiego.

Nieoficjalnie wiadomo, że radni mają w środę wypracować stanowisko, w którym oficjalnie poinformują mieszkańców, że zmiany nie będą rodzić dla nich negatywnych skutków finansowych.

Zapytana o to przewodnicząca podkomisji Anna Nehrebecka (PO) powiedziała, że ta sprawa na pewno będzie głównym tematem zebrania radnych, na którym mają być obecni także urzędnicy ratusza. - _ Chcemy porozmawiać, żeby jak najprecyzyjniej i najjaśniej powiedzieć ludziom, że naprawdę nie mają powodów do nerwów, żeby wiedzieć jak i co powiedzieć mieszkańcom, żeby nie wprowadzać paniki, która już i tak przez media została wywołana _ - dodała.

Uspokaja także wiceszef gabinetu prezydent miasta Jarosław Jóźwiak. Jak powiedział, w wielu przypadkach skrócona nazwa ulic pozostanie taka sama, a w przekonaniu ratusza uzupełnienie nazwiska patrona o inicjał imienia w nazwie skróconej czy przestawienie kolejności inicjału imienia z nazwiskiem nie jest powodem do wymiany dokumentów.

Z projektu uchwały wynika jednak, że część zmian dotyczyć ma nadania innego patrona. Z informacji uzyskanej w wydziale prasowym ratusza wynika, że obecnie trwają konsultacje w sprawie tego rodzaju zmian.

Także Jóźwiak podkreślił, że w tych wypadkach, w których wymiana dokumentów będzie konieczna, ratusz będzie chciał zwolnić mieszkańców ze związanych z tym opłat. Zaznaczył, że radni mogą też podjąć uchwałę o terminie wejścia w życie odroczonym nawet o kilka lat.

Przypomniał też, że 1 lipca wchodzi w życie ustawa o nowych dowodach osobistych. Nowe dokumenty mają być wzbogacone o elektroniczny nośnik danych, tzw. chip, który umożliwi m.in. składanie podpisu elektronicznego, nie będzie na nich natomiast informacji o adresie zameldowania.

Propozycje nazw ulic zostały opracowane przez biuro kultury urzędu miasta na podstawie zasad kształtowania nazewnictwa miejskiego autorstwa prof. Kwiryny Handke - przewodniczącej Zespołu Nazewnictwa Miejskiego, po konsultacjach z Radą Języka Polskiego działającą przy PAN. Niektóre z propozycji to przemianowanie _ al. Stanów Zjednoczonych _ na _ al. Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej _, a _ al. Jana Pawła II _ na _ al. papieża Jana Pawła II _. Nazwa tej ostatniej w dokumentach wciąż brzmi _ ul. Juliana Marchlewskiego _.

Czytaj w Money.pl

Tagi: nazwy ulic, ulice, kraj
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz