Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Waloryzacja rent i emerytur. Wzrosną o wskaźnik inflacji i wzrost płac

0
Podziel się:

Najniższa emerytura i renta wzrośnie o nieco ponad 13 złotych, a przeciętna o niespełna 30 złotych.

Waloryzacja rent i emerytur. Wzrosną o wskaźnik inflacji i wzrost płac
(Yuri_arcurs/Dreamstime)

Od jutra emeryci i renciści w ramach corocznej waloryzacji otrzymają niewielką podwyżkę świadczeń. Najniższa emerytura i renta wzrośnie o nieco ponad 13 złotych, a przeciętna o niespełna 30 złotych.

Zgodnie z przepisami emerytury i renty zwiększają się o średnioroczny wskaźnik inflacji i 20 procent realnego wzrostu płac.

Niewielka inflacja i niewielki wzrost płac w ubiegłym roku sprawiły, że najniższe świadczenia wzrosną bardzo nieznacznie_ . - Dlatego zainspirowałem dyskusję jak wspierać tych, którzy mają najniższe świadczenia - _ powiedział minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Przed dwoma laty wszyscy emeryci i renciści otrzymali podwyżki jednakowe. Jednak zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, taki sposób waloryzowania może być jedynie epizodyczny. Minister Kosiniak-Kamysz zaproponował pracodawcom i związkowcom by świadczenia waloryzowane były wszystkim o inflację, a tylko najbiedniejszym o realny wzrost płac.

Jak mówi Wiesława Taranowska z OPZZ, to państwo a nie emeryci mają obowiązek dbania o najsłabszych. _ - Z tych pomysłów wychodzi tylko jedno - że osoby wyżej uposażone muszą dołożyć do osób niżej uposażonych. No ja przepraszam, ale konstytucja gwarantuje naszym obywatelom godne życie - _ powiedziała Taranowska.

Najniższe świadczenie wynosi obecnie nieco ponad 800zl.

Czytaj więcej w Money.pl
Korzystne zmiany w ubezpieczeniach Umowa zwiększa szansę na emeryturę lub rentę u tych osób, które mają niewystarczający staż ubezpieczeniowy.
Japończycy mówią dość dla takich awansów Źródeł praktyki dopatruje się w czasach imperializmu japońskiego, kiedy obsadzanie stanowisk w znacjonalizowanym przemyśle było prostą operacją.
Wypłata emerytur na nowych zasadach? Ministerstwo ujawnia Władysław Kosiniak-Kamysz chce zmienić sposób waloryzacji świadczeń. - _ To okradanie Polaków _ - alarmują związkowcy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)