Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Walki w Sudanie. Rozpoczęły się rozmowy o zawieszeniu broni

0
Podziel się:

Według szacunków ONZ, konflikt już pochłonął kilka tysięcy ofiar śmiertelnych.

Walki w Sudanie. Rozpoczęły się rozmowy o zawieszeniu broni
(Radio Nederland Wereldomroep/CC/Flickr)

Negocjacje między delegacją rządową a przedstawicielami południowosudańskich rebeliantów toczą się w Addis Abebie - przekazały strony konfliktu. Mediacje między nimi prowadzą między innymi Chiny, największy importer ropy z Sudanu Płd.

Rozmowy w stolicy Etiopii mają na razie doprowadzić do zawieszenia broni. Następnym celem jest zawarcie trwałego porozumienia między zwolennikami prezydenta Salvy Kiira z plemienia Dinka i stronnikami byłego wiceprezydenta Rieka Machara z plemienia Nuer.

Chiny, główny nabywca południowosudańskiej ropy i najważniejszy inwestor w sektorze naftowym tego kraju, zaangażowały się w rozmowy pokojowe między stronami konfliktu w Sudanie Południowym - poinformował minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi, który przybył w poniedziałek do Addis Abeby.

_ - Specjalny wysłannik rządu Chin ds. Afryki, który przebywa teraz w tym regionie, spotkał się z obydwiema stronami _ - dodał Wang, który zapowiedział też, że również on podczas swego pobytu w Addis Abebie gotów jest podjąć rozmowy z przedstawicielami rebeliantów oraz rządu. _ - Sądzę, że również za to jestem odpowiedzialny _ - powiedział szef chińskiej dyplomacji w rozmowie z AFP.

Negocjacje, które miały się rozpocząć w ubiegłym tygodniu, odkładano parokrotnie. W poniedziałek arcybiskup Dżuby Daniel Deng Bul wezwał zwaśnione strony do przerwania _ bezsensownej wojny _ i podjęcia negocjacji.

15 grudnia w Dżubie, stolicy kraju, doszło do aktów przemocy, które rozszerzyły się na regiony wydobycia ropy naftowej i inne tereny, dzieląc powstały w 2011 roku Sudan Południowy wzdłuż granic etnicznych. Konflikt polityczny przeradza się w Sudanie Południowym w walki między mniejszościami etnicznymi, które grożą wybuchem wojny domowej.

Według szacunków ONZ, konflikt już pochłonął kilka tysięcy ofiar śmiertelnych. Około 200 tysięcy ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swych domów, z czego 75 tysięcy szukało schronienia w obozach dla uchodźców.

Walki, również z użyciem czołgów, toczą się w ostatnich dniach głównie wokół strategicznego miasta Bor, stolicy bogatego w ropę stanu Jognlei; siły rządowe twierdzą, że w najbliższych godzinach odbiją Bor z rąk rebeliantów.

Czytaj więcej w Money.pl
To koniec krwawych walk w Sudanie Poł.? Bezpośrednie rozmowy rebeliantów i rządu z Sudanu Południowego rozpoczęte.
Ewakuacja Polaków z Sudanu Południowego Dwoje Polaków, którzy przebywali w stolicy kraju, zostało ewakuowanych - poinformował resort.
Sudan Południowy wycofuje wojska ze spornego pogranicza Wycofując wojska, rząd Sudanu Południowego demonstruje wolę dotrzymania podpisanych porozumień - napisał w oświadczeniu rząd w Dżubie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)