Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Walki w Strefie Gazy. Izrael i Hamas przystały na egipską propozycję

0
Podziel się:

Lądowe działania były prowadzone od 17 lipca. Teraz przedstawiciele armii przystali na propozycję wysuniętą przez Egipt.

Walki w Strefie Gazy. Izrael i Hamas przystały na egipską propozycję
(PAP/ EPA)

_ Kontakty Egiptu z poszczególnymi stronami doprowadziły do osiągnięcia 72-godzinnego rozejmu w Strefie Gazy od wtorku rano, do Kairu muszą się jeszcze udać delegacje w celu szerszych negocjacji _ - powiedział wieczorem przedstawiciel Egiptu. Rozejm wchodzi w życie dziś o godz. 8 (godz. 7 w Polsce).

Azzam al-Ahmed, kierujący delegacją palestyńską, oświadczył agencji AFP, że Palestyńczycy zgadzają się na zawieszenie broni zaproponowane przez Egipt. Także rzecznik Hamasu, Sami Abu Zuhri, potwierdził, że ugrupowanie _ powiadomiło Kair o zgodzie na zaakceptowanie 72-godzinnego okresu spokoju _. W skład delegacji wchodzą przedstawiciele palestyńskich władz kierowanych przez prezydenta Mahmuda Abbasa oraz reprezentanci m.in. Hamasu i Islamskiego Dżihadu.

Z kolei anonimowy przedstawiciel Izraela powiedział agencji Reutera, że strona izraelska _ zgadza się rozpocząć wdrażanie egipskiej inicjatywy _. _ - Jeśli rozejm zostanie utrzymany, nie będzie konieczności dalszej obecności sił (izraelskich) w Strefie Gazy _ - dodał.

Zobacz, co działo się w ostatnich dniach w regionie:

Do Kairu zaproszone zostały wysokie rangą delegacje obu stron w celu przeprowadzenia negocjacji zmierzających do wypracowania porozumienia obowiązującego w dalszej perspektywie. _ - Mamy nadzieję, że to zapewni trwałe zawieszenie broni i przywróci stabilność _ - głosi oświadczenie egipskiego MSZ.

Kair, tradycyjny mediator w konfliktach między Izraelem a Hamasem, kontrolującym Strefę Gazy, już w ubiegłym tygodniu zaprosił delegacje do udziału w negocjacjach. Od niedzieli na miejscu obecna była tylko delegacja palestyńska. W poniedziałek Egipt przekazał Izraelowi warunki przedstawione przez palestyńskie ugrupowania, w tym zawieszenie broni, wycofanie izraelskich sił ze Strefy Gazy, zakończenie blokady terytorium i uwolnienie niektórych więźniów.

Izrael odmawiał udziału w spotkaniach, obwiniając Hamas o naruszenie w piątek poprzedniego rozejmu. Jednak w poniedziałek wieczorem izraelskie źródła dodały, że w ciągu trzech dni do Egiptu uda się izraelska delegacja, aby podjąć próbę wypracowania trwalszego rozejmu.

Wcześniej rzecznik izraelskiej armii Moti Almoz oświadczył, że żołnierze mają w Strefie Gazy jeszcze _ wiele misji _ do wykonania. Zasygnalizował, że Izrael ma zamiar utrzymać tam wojsko, choć strona izraelska ocenia, że zniszczyła już wszystkie tunele wykorzystywane przez palestyńskich bojowników.

Po południu wygasło kilkugodzinne zawieszenie broni ogłoszone jednostronnie przez Izrael w celu dopuszczenia do Strefy Gazy pomocy humanitarnej. Izraelskie wojsko i Hamas obwiniały się nawzajem o naruszanie tego rozejmu.

Palestyńskie władze informują, że na skutek ofensywy Izraela rozpoczętej 8 lipca zginęło ponad 1800 Palestyńczyków, w większości cywilów; ponad jedna czwarta spośród 1,8 mln mieszkańców Strefy Gazy musiała opuścić swoje domy. Po stronie izraelskiej zginęło 64 żołnierzy oraz trzej cywile.

Ogromna operacja Izraela zakończona

Izraelskie siły zbrojne zakończyły operację niszczenia przygranicznych tuneli w Strefie Gazy, wykorzystywanych przez bojowników Hamasu. Był to główny cel prowadzonej od 17 lipca ofensywy lądowej - poinformowały dwie izraelskie rozgłośnie radiowe.

Armia państwa izraelskiego w trakcie działań na obszarach przygranicznych miała zlokalizować i zniszczyć co najmniej 32 tunele i dziesiątki szybów, które były wykorzystywane przez radykałów do m.in. transportu broni i ataków na państwo żydowskie.

Jednocześnie wojsko zapowiedziało, że wycofa ze Strefy Gazy wszystkie swoje siły lądowe przed godziną 7 (czasu polskiego), czyli przed wejściem w życie 72-godzinnego zawieszenia broni. _ - Izraelskie siły zbrojne zostaną przemieszczone i zajmą pozycje obronne poza Strefą Gazy, gdzie pozostaną _ - poinformował dziennikarzy rzecznik armii państwa żydowskiego pułkownik Peter Lerner.

Czytaj więcej w Money.pl
Watykan: "Przemoc nigdy się nie opłaca" Stały obserwator Watykanu w siedzibie ONZONZ w Genewie arcybiskup Silvano Tomasi oświadczył dziś: Przemoc nigdy się nie opłaca, przemoc przyniesie tylko dalsze cierpienie, zniszczenie i śmierć.
Arabia Saudyjska odda 53 miliony dolarów Od zeszłego wtorku w atakach izraelskiego lotnictwa zginęło 172 Palestyńczyków. W tym samym czasie Hamas wystrzelił prawie tysiąc pocisków rakietowych w stronę Izraela.
Izrael boi się Palestyny. Wielka mobilizacja To odpowiedź na eskalację wrogości ze strony Palestyńczyków. Według Hamasu w izraelskich nalotach na Strefę Gazu zginęło sześciu bojowników.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)