Notowania

zamieszki w libii
03.04.2012 19:51

Walki w Libii. 14 zabitych w starciach między Berberami i Arabami

Czternaście osób zginęło w starciach między uzbrojonymi milicjami Berberów i Arabów na północnym zachodzie Libii. Władze państwa wysłały tam swe siły w celu przywrócenia porządku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Czternaście osób zginęło w starciach między uzbrojonymi milicjami Berberów i Arabów na północnym zachodzie Libii. Władze państwa wysłały tam swe siły w celu przywrócenia porządku.

Milicje z zamieszkanego głównie przez Berberów nadmorskiego miasta Zuwara już trzeci dzień prowadzą wymianę ognia z moździerzy i innej ciężkiej broni z bojownikami z pobliskich arabskich osiedli Al-Dżumail i Regdalin. Zuwara leży około 120 kilometrów na zachód od Trypolisu

_ - Trwają ciężkie walki przy wjeździe do Regdalinu, a z Al-Dżumailu prowadzony jest ciężki ostrzał Zuwary _ - powiedział w rozmowie telefonicznej z Reuterem Ijub Sofian z rady lokalnej Zuwary. Według niego przedstawiciele armii próbowali w poniedziałek pośredniczyć w zawarciu rozejmu, ale okazało się to bezowocne.

Rzecznik rządzącej krajem Tymczasowej Rady Libijskiej Mohammed al-Harizy powiedział na konferencji prasowej, że zginęło czterech ludzi z Zuwary i 10 po przeciwnej stronie. Dodał, że 80 osób zostało rannych i walki wciąż trwają.

We wcześniejszej rozmowie z dziennikarzami minister spraw wewnętrznych Fawzi Abdelal zapowiedział interwencję podległych mu sił. _ Przygotowaliśmy oddział 200 ludzi z ministerstwa spraw wewnętrznych, który został skierowany w ten rejon. Zwracam się do obu stron o powściągliwość, ponieważ w tej walce nie będzie zwycięzcy _ - zaznaczył szef MSW.

Jak wskazuje Reuters, nie jest jasne, czy rząd libijski zdoła własnymi siłami spacyfikować sytuację, gdyż jego formacje bezpieczeństwa są dopiero w fazie tworzenia. W przeszłości musiał prosić zaprzyjaźnione milicje o pomoc w przywracaniu porządku.

Sofian poinformował z Zuwary, że obie strony wymieniają ogień z moździerzy i użytych do ostrzału celów naziemnych działek przeciwlotniczych. _ Wstrzymaliśmy ogień, ale Al-Dżumail i Regdalin nie zaprzestały ostrzału, zatem otrzymaliśmy rozkazy, by atakować _ - dodał.

Prowadząca przez Zuwarę główna droga samochodowa z Trypolisu do granicy z Tunezją jest ważną trasą zaopatrzeniową libijskiej stolicy.

Przedstawiciel MSW powiedział Reuterowi, że konfrontacja wybuchła w niedzielę, gdy grupa ludzi z Zuwary w trakcie polowania na dziką zwierzynę przypadkowo postrzeliła mieszkańca Al-Dżumail. Myśliwych na krótko zatrzymano, co wywołało wzburzenie w Zuwarze.

Od upadku dyktatury Muammara Kadafiego w różnych częściach Libii od czasu od czasu dochodzi do walk, którym sprzyjają utrzymujące się od pokoleń konflikty klanowe, obfitość pozostałej po poprzedniej ekipie broni i brak silnej władzy centralnej.

Czytaj więcej o sytuacji w Libii w Money.pl
W Libii znów lądują samoloty pasażerskie Na lotnisku w stolicy kraju wraca normalność. Pierwsi pasażerowie odlecieli do Turcji.
Władze proszą: Nie maltretujcie jeńców -_ Odwet na pojmanych jest niedozwolony _- głosi wiadomość SMS od władz powstańczych.
W Trypolisie wywożą ciała ciężarówkami Mieszkańcom Trypolisu grozi katastrofa humanitarna.
Tagi: zamieszki w libii, libia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz