Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Walki w Algierii. Uwolnili 639 zakładników

0
Podziel się:

Prawie 650 zakładników, w tym więcej niż połowa ze 132 zakładników cudzoziemskich zostało uwolnionych.

Walki w Algierii. Uwolnili 639 zakładników
(PAP/EPA)

639 zakładników przetrzymywanych po środowym ataku islamistycznych bojowników na kompleks gazowy w Algierii, w tym więcej niż 66 cudzoziemców, zostało uwolnionych - podała dziś algierska państwowa agencja prasowa APS.

Według APS, powołującej się na źródła w siłach bezpieczeństwa, _ prawie 650 zakładników, w tym więcej niż połowa ze 132 zakładników cudzoziemskich zostało uwolnionych _. To pierwszy jak dotąd bilans porwanych podany przez stronę algierską.

Jednak to samo źródło powiedziało APS, że wciąż nie ma pełnych danych, ponieważ część cudzoziemców zatrudnionych w kompleksie gazowym In Amenas, na wschodzie kraju, schroniła się w różnych miejscach na jego terenie.

Los około 60 cudzoziemców jest nieznany: albo pozostają w rękach porywaczy, albo są zaginieni - podała agencja Reutera. Nie jest jasne, jak wielu z nich rzeczywiście przetrzymują uzbrojeni bojownicy, ilu się ukrywa, i czy ktoś z nich nie został zabity, a ciała nie odnaleziono - wskazuje agencja.

Źródło cytowane przez APS dodało, że instalacje gazowe w In Amenas zostały wyłączone po to, by uniemożliwić wysadzenie ich w powietrze.

Mauretańska agencja informacyjna ANI podała, że porywacze chcą wymienić zakładników amerykańskich na dwóch bojowników islamistycznych więzionych w Stanach Zjednoczonych z powodu oskarżeń o terroryzm.

Chcą, by wolność odzyskali: pakistański naukowiec Aafia Siddiqui, więziony za próbę ataku na żołnierzy amerykańskich w Afganistanie w 2008 roku oraz Egipcjanin Omar Abdel-Rahman, skazany w 1995 roku w USA na dożywocie za udział w spisku, którego celem miały być obiekty w Nowym Jorku - podała ANI, powołując się na rzecznika porywaczy.

Nie jest jasne, ilu Amerykanów znajduje się w rękach islamistów w In Amenas.

Media podały również, że porywacze chcą negocjacji na temat przerwania francuskiej interwencji zbrojnej w Mali. Operacja sił zbrojnych Francji przeciwko islamistom na północy Mali rozpoczęła się 11 stycznia. Wojska francuskie wspierają armię malijską.

Wcześniej w piątek APS podała, że operacja uwalniania zakładników wciąż trwa, mimo że wcześniej kilkakrotnie podawano informację o jej zakończeniu.

Według podawanych dotąd informacji wśród cudzoziemskich zakładników porwanych przez islamistów byli: Amerykanie, Brytyjczycy, Francuzi, Norwegowie, Malezyjczycy, Japończycy. O uwolnieniu jednego obywatela Austrii i jednego Irlandii powiadomiły władze obu tych krajów.

Czytaj więcej w Money.pl
"Dopadniemy islamistów z Algierii" Była to pierwsza wypowiedź wysokiego rangą przedstawiciela amerykańskich władz od początku kryzysu - zauważa agencja Reutera.
Nowe doniesienia. Nie uwolniono zakładników? Islamiści, którzy przedwczoraj zaatakowali kompleks gazowy w Algierii, wciąż przetrzymują nieznaną liczbę zakładników.
Premier przekłada przemówienie. Z powodu... Cameron powiedział, że ludzie muszą się przygotować na złe wiadomości z Algierii, gdzie tamtejsze siły zbrojne prowadzą operację uwalniania zakładników wziętych przez islamistów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)