Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Walki na Ukrainie. Ofiary po stronie Ukrainy i Rosji

0
Podziel się

Są ranni po ostrzale w rosyjskim mieście Donieck. Rosja ostrzegła Kijów przed nieodwracalnymi konsekwencjami.

Operacja antyterrorystyczna</br> na wschodzie Ukrainy pochłonęła już</br> setki ofiar
Operacja antyterrorystyczna</br> na wschodzie Ukrainy pochłonęła już</br> setki ofiar (PAP/EPA/ROMAN PILIPEY)
bEsfbFyt

W mieście Sniżne w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy runął budynek w rezultacie ataku lotniczego, ale nie jest do końca jasne, kto atak przeprowadził. Wcześniejsze doniesienia mówiły o czterech zabitych i czterech rannych mieszkańcach zniszczonego bloku. W godzinach wieczornych administracja obwodu donieckiego podała, że zginęło 11 osób, a rannych jest osiem, w tym dziecko. Tymczasem Rosja wzywa misję OBWE na granicę, gdzie miało dość do ostrzelania miasta.

Aktualizacja 20:47

Prawie 60-tysięczne Sniżne na wschodnich krańcach obwodu donieckiego opanowane jest przez separatystów prorosyjskich. Atak na miasto nastąpił po godz. 6 rano (godz. 5 w Polsce). W wyniku ostrzału zawalił się pięciopiętrowy blok. Pociski zniszczyły także siedzibę inspekcji podatkowej oraz uszkodziły miejscową piekarnię.

bEsfbFyv

Przedstawiciele władz Ukrainy dali do zrozumienia, że atak na Sniżne dokonały siły rosyjskie. Rzecznik ukraińskiej operacji zbrojnej przeciwko separatystom Władysław Selezniow poinformował, że w związku z zestrzeleniem w poniedziałek w rejonie Ługańska samolotu transportowego An-26 lotnictwo sił zbrojnych Ukrainy pozostaje w swoich bazach.

_ - Po wczorajszym incydencie (z ukraińskich lotnisk wojskowych) nie wystartował ani jeden samolot. Sniżne pozostaje pod kontrolą bojowników. Nasze wojska nie mogą nawet blisko do niego podejść, a my już oświadczaliśmy, że nie atakujemy miast (z powietrza) _ - oświadczył Selezniow w rozmowie z gazetą internetową _ Ukrainska Prawda _.

Podobną opinię wyraził Dmytro Tymczuk z nieformalnej grupy _ Informacyjny Opór _, zajmującej się zwalczaniem zagrożeń dla Ukrainy w sferze informacyjne. Również według jego danych samoloty sił zbrojnych Ukrainy pozostają od poniedziałku na ziemi.

_ - Tego ataku nie mogło dokonać ukraińskie lotnictwo. Uderzenie powietrzne na Sniżne mogło przeprowadzić tylko lotnictwo rosyjskie _ - napisał na swoim Facebooku. Przedstawiciel separatystów Kostiantyn Knyrik powiedział agencji Interfax-Ukraina, że w następstwie nalotu w Sniżnem zginęło 10 cywilów.

bEsfbFyB

Na granicy giną ludzie. Rosja wzywa OBWE

Rośnie bilans wszystkich ofiar na wschodzie Ukrainy. Centrum informacyjne Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) poinformowało, że 258 ukraińskich wojskowych poniosło śmierć w prowadzonej od kwietnia operacji przeciwko separatystom prorosyjskim na wschodzie kraju.

Zobacz, co dzieje się w regionie:

_ - Od początku operacji antyterrorystycznej zginęło 258 żołnierzy, a 922 zostało rannych. W dniu dzisiejszym w niewoli znajduje się 45 naszych wojskowych, w tym dwóch pilotów zestrzelonego (w poniedziałek przez prorosyjskich separatystów) samolotu An-26 _ - oświadczył na konferencji prasowej rzecznik RBNiO Andrij Łysenko.

Operacja antyterrorystyczna trwa w obwodach ługańskim i donieckim, gdzie wspierani przez Rosję separatyści kontrolują szereg miast i miejscowości.

bEsfbFyC

Rosja wzywa OBWE na granicę

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji poinformowało w komunikacie, że _ na usilne żądania Moskwy misja OBWE ma się udać w środę, 16 lipca, na kontrolne punkty graniczne Donieck i Gukowo _. W ostatnich tygodniach obydwa te rosyjskie punkty kontrolne były celem ostrzału artyleryjskiego ze strony terytorium Ukrainy - pisze AFP. Przypomina, że w niedzielę w następstwie ostrzału w rosyjskim mieście Donieck w obwodzie rostowskim zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne. Moskwa niezwłocznie ostrzegła Kijów przed _ nieodwracalnymi konsekwencjami _. Kijów zaprzeczył, by za ostrzałem stali ukraińscy żołnierze.

Rosyjski wiceminister obrony Anatolij Antonow poinformował, że attache wojskowi z 11 państw OBWE, w tym z USA, Francji i Niemiec, oraz zagraniczni dziennikarze odwiedzili tego dnia miejsca w Doniecku w obwodzie rostowskim, gdzie spadły pociski.

Informując o tym rosyjska agencja Interfax pisze, że attache wojskowy Niemiec Rainer Schwalb podkreślił, że w zaistniałej sytuacji ważne jest ustalenie, kto ostrzelał miasto. Zaznaczył, że zajmie sporo czasu, by _ zorientować się w sytuacji _. Powiedział, że na podstawie wyników wizyty attache wojskowi przygotują raporty dla rządów swoich krajów.

bEsfbFyD
Czytaj więcej w Money.pl
Co z załogą strąconego samolotu? Ukraina... Do zestrzelenia An-26 przyznali się prorosyjscy separatyści, jednak ukraińskie władze nie wykluczają, że mógł on być strącony pociskiem rakietowym odpalonym z terytorium Rosji.
Petro Poroszenko zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony _ Przeciwko siłom zbrojnym Ukrainy był stosowany nowy rosyjski system rakietowy _ - alarmuje prezydent.
Biała księga o łamaniu prawa na Ukrainie Rosja w dokumencie oskarża _ siły ultranacjonalistyczne, ekstremistyczne i neonazistowskie. _
bEsfbFyW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)