Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Walki w Kaszmirze. Tysiące ludzi uciekają z domów

0
Podziel się:

Wczoraj pakistańskie pociski artyleryjskie zabiły pięciu indyjskich cywilów.

Żołnierz z Indii
Żołnierz z Indii (AP/Fotolink/East News)

W Kaszmirze ponownie doszło do wymiany ognia między wojskami indyjskimi i pakistańskimi. Dzień wcześniej pakistańskie pociski artyleryjskie zabiły pięciu indyjskich cywilów.

Do najnowszej wymiany ognia między siłami pakistańskimi i indyjskimi w podzielonym Kaszmirze dochodzi od tygodnia. Strony oskarżają się nawzajem o niesprowokowane naruszanie rozejmu. Delhi twierdzi, że Pakistan wspiera separatystów, którzy przedostają się z pakistańskiej na indyjską stronę Kaszmiru, by atakować wojska indyjskie. Islamabad zarzuca siłom indyjskim łamanie praw człowieka muzułmanów, stanowiących w Kaszmirze większość.

Sartaj Aziz, który doradza premierowi Pakistanu w sprawach zagranicznych, zarzucił rządowi Indii, że ten nie zapobiegł aktom przemocy w Kaszmirze.

Indyjski minister spraw wewnętrznych Rajnat Singh powiedział dziennikarzom, że Pakistan musi przyjąć do wiadomości, iż nowy rząd Indii będzie _ bardziej agresywnie _ podchodził do ataków zza granicy z Pakistanem. _ Kiedy nasi cywile są zabijani, Indie mają pełne prawo do odwetu _ - oświadczył.

Premier Indii Narendra Modi zaskoczył wielu obserwatorów, gdy zaprosił premiera Pakistanu Nawaza Sharifa na swą inaugurację w maju, zabiegając o poprawę stosunków między obu krajami. Relacje Delhi-Islamabad pogorszyły się jednak, gdy Modi odwołał w sierpniu rozmowy indyjsko-pakistańskie w reakcji na spotkanie ambasadora Pakistanu w Delhi z kaszmirskimi separatystami.

Reuters odnotowuje, że protesty pakistańskiej opozycji, organizowane w sierpniu, osłabiły pozycję Sharifa. Premier Pakistanu zyskał wprawdzie poparcie armii, ale też dał generałom większą swobodę działania w niektórych kwestiach, w tym dotyczących stosunków z Indiami.

Indyjski wywiad sądzi, że pakistańskie wojsko zapewniło sobie pełną kontrolę nad polityką wobec Indii - dodaje Reuters. Kaszmirscy separatyści domagają się niepodległości bądź przyłączenia do Pakistanu. Wyrazem antyindyjskich nastrojów są częste protesty uliczne.

Między Indiami a Pakistanem - mocarstwami atomowymi - spór o Kaszmir trwa od 1947 roku; w tym czasie doszło między nimi do trzech wojen. Indie zarządzają południową częścią Kaszmiru, a Pakistan północną. Od 1989 roku w części indyjskiej - stanie Dżammu i Kaszmir - trwa powstanie separatystów muzułmańskich, w którym życie straciły dziesiątki tysięcy ludzi.

Czytaj więcej w Money.pl
Dramat 150 tys. osób dotkniętych powodzią Niepokój kaszmirskiej administracji budzi rosnące ryzyko zachorowań na choroby, na które zapada się po wypiciu brudnej wody.
120 ofiar powodzi w Kaszmirze W Kaszmirze zamknięto szkoły, uczelnie, biura, ograniczone są dostawy prądu i wody pitnej.
Masowe strajki powitały nowego premiera Kaszmirscy separatyści domagają się niepodległości, bądź przyłączenia do Pakistanu. Wyrazem antyindyjskich nastrojów są częste protesty uliczne.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)