Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Walki w Doniecku. Poroszenko będzie negocjował z Putinem, na wschodzie wciąż walczą

0
Podziel się:

Poroszenko liczy na porozumienie. W okolicach donieckiego lotniska cały czas słychać wybuchy, pomimo rozejmu.

Walki w Doniecku. Poroszenko będzie negocjował z Putinem, na wschodzie wciąż walczą
(PAP/EPA)

Prezydent Ukrainy potwierdził, że w przyszłym tygodniu spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Wyraził przypuszczenie, że będą to trudne rozmowy. Przywódcy wybierają się na szczyt ASEM (Asia-Europe Meeting) we Włoszech. Tymczasem na wschodzie Ukrainy wciąż trwają walki. Od około 10.00 miejscowego czasu słychać wystrzały z artylerii - mówi Paweł Pieniążek, współpracownik Informacyjnej Agencji Radiowej, który jest na miejscu. Co najmniej jedna osoba zginęła, a cztery zostały ranne.

Aktualizacja 16:36

Prezydent Ukrainy ma nadzieję, że podczas rozmów z Putinem uda mu się osiągnąć porozumienie w sprawie sporu gazowego jego kraju z Rosją.

_ - Za sześć dni w Mediolanie będę miał spotkanie z prezydentem Federacji Rosyjskiej Władimirem Władimirowiczem Putinem. Wraz z liderami państw europejskich: kanclerz Niemiec, premierem Włoch, premierem Wielkiej Brytanii i innymi przywódcami UE. Wiem, że nie będą to łatwe rozmowy. Nie muszę się do tego przyzwyczajać. Mam ogromne doświadczenie w prowadzeniu skomplikowanych negocjacji dyplomatycznych, ale jestem optymistą _ - powiedział Poroszenko podczas wizyty w Charkowie na północnym wschodzie kraju.

Prezydent wyraził także oczekiwanie, że jego plan pokojowy dla Donbasu, gdzie siły rządowe walczą przeciwko wspieranym przez Rosję separatystom, zostanie w końcu zrealizowany. Od kwietnia, kiedy prorosyjscy rebelianci zaatakowali na wschodzie Ukrainy, Poroszenko i Putin spotkali się dwukrotnie.

We wrześniu włoska prasa pisała, że decyzja Putina o udziale w szczycie ASEM w Mediolanie (16-17
października) zirytowała europejskich przywódców. Początkowo na szczycie oczekiwany był premier Dmitrij
Miedwiediew.

Dziennik _ La Repubblica _ donosił wówczas, że strona unijna obawia się, że rosyjski prezydent, zepchnięty przez Zachód na margines za wojnę na Ukrainie, wykorzysta okazję, jaką stwarzają obrady szczytu, by wrócić na arenę międzynarodową i odpowiedzieć na izolację objętej sankcjami Rosji.

Mówiąc o ukraińsko-rosyjskim sporze o gaz, Poroszenko podkreślił, że jego zdaniem jest on już
bliski rozwiązania._ _

_ Chodzi o osiągnięcie kompromisu, który pozwoli na wykorzystanie umiarkowanych możliwości finansowych Ukrainy do zabezpieczenia tranzytu gazu (do odbiorców w UE) oraz zapewnienia dostaw dla Ukrainy. Uważamy, że nasze propozycje są jasne, konkretne i usprawiedliwione. Wierzymy, że jesteśmydziś bliżej rozwiązania tej kwestii niż wcześniej _ - oświadczył prezydent.

26 września w Berlinie doszło do spotkania w sprawie gazu z udziałem przedstawicieli Ukrainy, Rosji i Komisji Europejskiej. Wynegocjowano wówczas tzw. pakiet zimowy, czyli projekt porozumienia mający zapewnić bezproblemowe dostawy gazu na Ukrainę w okresie zimy. Zgodnie z nim Ukraina zapłaci za błękitne paliwo z Rosji 385 dolarów za 1000 metrów sześciennych. Władze w Kijowie twierdzą jednak, że uczciwa cena za dostawy z Rosji to 268 dolarów. Porozumienie to dotychczas nie zostało podpisane.

W Doniecku znowu strzały. Przeczytaj relację świadka

Jak relacjonuje Paweł Pieniążek, współpracownik Informacyjnej Agencji Radiowej, w okolicach lotniska, nad którym wciąż wisi ukraińska flaga, cały czas słychać wybuchy. Walki o lotnisko toczą się nieustannie, z różnym natężeniem. Jak mówią mieszkańcy, nasiliły się w nocy, potem była krótka przerwa, po czym ponownie rozgorzały.

Ogień prowadzony jest z obu stron, mimo iż premier nieuznawanej Donieckiej Republiki Ludowej Ołeksandr Zacharczenko zapowiedział, że od dzisiaj ma zostać wstrzymany ogień, a artyleria odsunięta od linii frontu.

W wyniku walk zginęła siedemnastoletnia kobieta, obok której spadł pocisk.
Ranni zostali bliscy Tetiany. Ona także odniosła lekkie obrażenia - dwa odłamki trafiły ją w twarz, a jeden w nogę.

_ - W ciągu pół godziny czterech moich bliskich zostało rannych - ojciec, dwóch braci i wujek. Wszyscy oni są w ciężkim stanie. Poważny ostrzał mamy tu nieprzerwanie od poprzedniego tygodnia. Jeszcze jeden mój brat leży na OIOMie, w jeszcze cięższym stanie, nie wiem czy żyje jeszcze czy nie. Niech ktoś, ktokolwiek, w Europie, zwróci na to uwagę, na to bezprawie, na to ludobójstwo. Niech ktoś nas usłyszy _ - opowiada.

Jak twierdzą mieszkańcy, do poważnych starć doszło też w nocy. Do wznowienia walk o donieckie lotnisko doszło już po podpisaniu zawieszenia broni 5 września w Mińsku.

Czytaj więcej w Money.pl
Rebelianci nie ustępują. Ostrzał w Donbasie Rzecznik ukraińskiej operacji antyterrorystycznej Władysław Selezniow podkreśla, że separatyści ostrzeliwują też cywilów.
Kolejny samolot zestrzelony na Ukrainie Do palącego się wraku zbliżyło się dwóch uzbrojonych separatystów, a następnie rozległy się strzały - donoszą media.
Premier separatystów podał się do dymisji _ Chcę zmienić funkcję _ - powiedział na konferencji prasowej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)