Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Walki na Ukrainie. Poroszenko apeluje do OBWE

0
Podziel się:

Możemy mieć destabilizację nie tylko na Ukrainie i w Europie, ale i na poziomie globalnym - ostrzegł prezydent.

Walki na Ukrainie. Poroszenko apeluje do OBWE
(Ministerstwo Spraw Zagranicznych/Flickr)

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zwrócił się z prośbą o zwiększenie liczby obserwatorów na wschodzie kraju do 1,5 tysiąca oraz wyposażenie ich w co najmniej 29 samolotów bezzałogowych.

_ Według naszych obliczeń tylko taka liczba inspektorów OBWE oraz przekazanie im co najmniej 29 samolotów bezzałogowych może zapewnić kontrolę nad terytoriami opanowanymi przez terrorystów _ - oświadczył prezydent na spotkaniu z ambasadorami państw OBWE w Kijowie.

Poroszenko powtórzył, że większa liczba wysłanników OBWE przyczyni się do normalizacji na wschodzie jego kraju, a przede wszystkim na granicy z Rosją. _ - Tylko taka kontrola (realizowana przez OBWE) będzie sprzyjała dalszej deeskalacji sytuacji na wschodzie Ukrainy _ - podkreślił.

Ukraiński prezydent zwrócił uwagę, że bojownicy w obwodach donieckim i ługańskim nie przestrzegają zawieszenia broni w regionie konfliktu i wbrew ustaleniom nadal używają przeciwko siłom rządowym ciężkiej broni, co przeczy porozumieniom, zawartym 5 i 19 września przez grupę kontaktową Ukraina-Rosja-OBWE w stolicy Białorusi, Mińsku.

_ - Musimy działać zdecydowanie i mieć jasną mapę drogową wdrożenia mińskich ustaleń. Jeśli nie będziemy poruszać się w formacie z Mińska, to możemy mieć destabilizację nie tylko na Ukrainie i w Europie, ale i na poziomie globalnym _ - ostrzegł Poroszenko.

W spotkaniu z prezydentem Ukrainy uczestniczyło 38 ambasadorów z krajów OBWE. Wcześniej we wtorek przedstawicielstwo organizacji w Kijowie podało, że do końca bieżącego tygodnia liczba obserwatorów Specjalnej Misji Monitoringowej na wschodzie kraju zwiększy się do 300.

OBWE zgodziła się na wysłanie swoich obserwatorów na Ukrainę w marcu. W skład misji wchodziło wówczas 100 osób. Organizacja oświadczała wówczas, że w razie konieczności misja może zostać poszerzona o dodatkowe 400 osób.

Czytaj więcej w Money.pl
Kontrola na granicy z Rosją to warunek pokoju _ - Pokojowe rozwiązanie konfliktu nie będzie możliwe bez odzyskania kontroli Ukrainy nad granicą _ - mówił prezydent Ukrainy.
OBWE zmienia liczbę obserwatorów na Ukrainie Zaczęto w marcu od 20 obserwatorów, których liczba sięga obecnie 250.
Rosja szkoliła separatystów i przekazała im... Niemiecki wywiad uznał za prawdopodobnie, że system posiadali bojownicy, gdyż armia ukraińska nie dysponuje tym rodzajem broni.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)