Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Walki na Ukrainie. Caritas obiecuje uchodźcom pomoc

0
Podziel się:

Organizacja oferuje również pomoc w znalezieniu mieszkania.

Walki na Ukrainie. Caritas obiecuje uchodźcom pomoc
(Reporter)

Organizacja rozpoczęła projekt pomocy humanitarnej na rzecz osób, które w wyniku konfliktu zbrojnego trwającego na obszarze obwodu donieckiego i ługańskiego uciekły na zachód kraju - poinformował rzecznik Caritas Paweł Kęska.

Podkreślił jednocześnie, że uchodźcy otrzymają pomoc m.in. w znalezieniu zakwaterowania, a także pokrycia opłat za czynsz. Ponadto otrzymają ciepłą odzież i artykuły grzewcze, które ułatwią im przetrwanie nadchodzącej zimy. Caritas udzieli również wsparcia prawnego, psychologicznego i zawodowego.

_ Ważne jest, by pomagać każdemu człowiekowi w trudnej sytuacji. Takie jest przykazanie miłości. Obecnie potrzebna jest pomoc Ukraińcom. Żyją w czasie wojny, ponadto są naszymi sąsiadami, a najbliższemu sąsiadowi należy pomagać. To także szansa, by dać im nadzieję na nowe życie - _powiedział PAP w sobotę dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz.

Jak podaje rzecznik Caritas, według Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych do przesiedlenia zmuszonych zostało ponad 275 tys. osób. Stanowią oni grupę uchodźców wewnętrznych, którzy uciekli ze wschodniej Ukrainy w obawie o swoje zdrowie lub życie z powodu trwającego na obszarze obwodu donieckiego i ługańskiego konfliktu zbrojnego.

Skalę kryzysu humanitarnego na Ukrainie tuż przed zbliżającą się zimą obrazuje nie tylko liczba osób przesiedlonych, ale również liczba tych, którzy wyjechali z Ukrainy. Jest ich ponad 400 tys. Uciekli w większości do Rosji, Polski i Białorusi, a także do krajów takich jak: Mołdawia, Rumunia, Węgry, Niemcy i Szwecja.

Rzecznik Caritas poinformował też, że wsparcie dla 750 Ukraińców, objętych projektem, udzielone zostanie przy współpracy z Caritas Ukraina Kościoła Greckokatolickiego, która dysponuje niezbędnym zapleczem instytucjonalnym i logistycznym. Caritas Ukraina posiada biura w sześciu miastach zachodniej Ukrainy: we Lwowie, Drohobyczu, Sokalu w obwodzie lwowskim, Iwano-Frankiwsku w obwodzie iwanofrankiwskim, Kołomyi w obwodzie czerniowieckim oraz w Nowowołyńsku w obwodzie wołyńskim.

Projekt pt. _ Udzielanie pomocy w zakwaterowaniu i przygotowaniu do zimy dla osób wewnętrznie przesiedlonych z regionów objętych konfliktem na Ukrainie _ jest - jak zaznaczył Kęska - współfinansowany w ramach programu polskiej pomocy humanitarnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Czytaj więcej w Money.pl
Coraz więcej rosyjskich wojsk w Donbasie W okolicach miejscowości Szczastije zaobserwowano przybycie sporej grupy wojsk Federacji Rosyjskiej, wyposażonej w około 50 jednostek pojazdów opancerzonych i czołgów.
Będzie szturm donieckiego lotniska? W Doniecku odbywają ćwiczenia separatystów. Ekspert wojskowy Dmytro Tymczuk informuje o próbach szturmu donieckiego lotniska.
Ukrainę zalała polityczna kryptoreklama Prym wiodą partie, które obawiają się, że nie dostaną się do parlamentu, jednak metodą tą posługują się praktycznie wszystkie ugrupowania - powiedział Roman Kabaczij, ekspert z Instytutu Informacji Masowej (IMI), który bada rynek mediów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)