Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Walka z terroryzmem. Francuska policja aresztowała 16-letnią dżihadystkę

0
Podziel się:

Władze Francji uczyniły z rozbicia zradykalizowanych islamskich komórek jeden ze swych priorytetów.

Walka z terroryzmem. Francuska policja aresztowała 16-letnią dżihadystkę
(Das österreichische Außenministerium/CC BY 2.0/wikimedia commons)

Szef francuskiego MSW Bernard Cazeneuve (na zdjęciu w środku) poinformował, że na lotnisku w Nicei aresztowano wczoraj 16-letnią dziewczynę, która chciała jechać do Syrii, by dołączyć tam do rebeliantów i wziąć udział w dżihadzie - świętej wojnie muzułmanów.

Nieco później zatrzymano 20-letniego mężczyznę, podejrzewanego o to, że zwerbował francuską nastolatkę i kupił jej bilet lotniczy do Turcji, skąd miała przedostać się do Syrii.

W Syrii i Iraku do ekstremistycznych bojowników islamskich dołączyły - według danych wywiadów państw zachodnich - tysiące cudzoziemców, z czego wielu z krajów Europy Zachodniej.

Władze Francji uczyniły z rozbicia zradykalizowanych islamskich komórek jeden ze swych priorytetów, ale nie są w stanie jak dotąd zahamować strumienia swych obywateli, z których niektórzy mają zaledwie 14 lat, wyjeżdżających z kraju, by wziąć udział w wojnie domowej w Syrii. Szacuje się, że około 800 obywateli Francji pojechało walczyć do Syrii.

W kwietniu Cazeneuve przedstawił środki, które mają zapobiec radykalizacji młodych francuskich muzułmanów, m.in. gorącą linię telefoniczną dla rodziców, by mogli sygnalizować władzom podejrzane zachowania swoich dzieci.

W niedzielnym oświadczeniu szef MSW informuje, że skorzystało z niej blisko 300 rodziców, a 45 proc. spraw dotyczyło kobiet lub młodych dziewcząt.

Jak podano w oświadczeniu, rodzina aresztowanej w sobotę nastolatki nie wiedziała o jej zamiarach.

We Francji mieszka najwięcej muzułmanów w całej Unii Europejskiej - około 5 mln.

Czytaj więcej w Money.pl
Syryjski dron w Izraelu. Kto go wysłał? Nie wiadomo, czy maszyną sterowali żołnierze prezydenta Baszara al-Asada czy walczący z nimi islamiści.
Syryjscy rebelianci zaatakowali żołnierzy ONZ Syryjscy rebelianci uprowadzili w czwartek 44 członków misji z Fidżi, a od 75 Filipińczyków w dwóch oddalonych od siebie o kilka kilometrów obozach zażądali złożenia broni; żądanie to nie zostało spełnione.
Rząd Syrii wypowiada wojnę terrorystom Zdaniem szefa syryjskiej dyplomacji same ataki z powietrza nie wystarczą, by skutecznie rozprawić się z Państwem Islamskim. Mualim powiedział też, że kraje sąsiednie muszą wymieniać informacje wywiadowcze z Syrią.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)