Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Walka z terroryzmem. Chiny będą współpracować z Afganistanem

0
Podziel się:

Chiny są coraz bardziej zaniepokojone sytuacją w niespokojnym regionie Sinkiang, gdzie zdaniem władz muzułmańscy ekstremiści otrzymują pomoc z sąsiednich krajów.

Walka z terroryzmem. Chiny będą współpracować z Afganistanem
(Photoshot/REPORTER)

Chiny będą współpracować z władzami Afganistanu, by zwalczać terroryzm - oświadczył minister spraw zagranicznych Wang Yi. Pekin oskarża fundamentalistów z zachodniego regionu, graniczącego z Afganistanem, o ubiegłotygodniowy krwawy atak nożowników.

Chiny są coraz bardziej zaniepokojone sytuacją w niespokojnym regionie Sinkiang, gdzie zdaniem władz muzułmańscy ekstremiści otrzymują pomoc z sąsiednich krajów.

Według Pekinu to właśnie separatyści z Sinkiangu stoją za masakrą z 1 marca na dworcu kolejowym w mieście Kunming na południowym zachodzie Chin. Grupa nożowników zabiła tam 29 ludzi i raniła 140.

Chiny będą współpracowały ze społecznością międzynarodową, by osiągnąć pojednanie polityczne w Afganistanie i będą wspierać odbudowę kraju - zapowiedział Wang Yi na konferencji prasowej podczas tegorocznych obrad chińskiego parlamentu, czyli Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych.

- _ Będziemy też współpracować z Afganistanem i innymi sąsiadami, by zdecydowanie walczyć z siłami terrorystycznymi _ - dodał minister. W sierpniu w Chinach odbędzie się też konferencja ministrów spraw zagranicznych poświęcona Afganistanowi.

Chiny wraz z innym regionalnymi graczami w ostatnich miesiącach zwiększają swoje zaangażowanie w Afganistanie - twierdzą dyplomaci w Pekinie. Jak tłumaczą, chińskie władze obawiają się, że wycofanie się z Afganistanu dowodzonych przez NATO wojsk wywołała chaos, który może wpłynąć na pogorszenie sytuacji w Sinkiangu.

W Sinkiangu regularnie dochodzi do konfliktów między stanowiącymi większość w tym regionie Ujgurami (islamska mniejszość etniczna), a ludnością napływową należącą do chińskiej grupy etnicznej Han. W aktach przemocy w tym regionie w 2013 r. zginęło ponad sto osób.

Sinkiang ma znaczenie strategiczne, sąsiaduje m.in. z Pakistanem, Afganistanem, Tadżykistanem, Kirgistanem i Kazachstanem, a poza tym na jego obszarze znajdują się złoża ropy, gazu i węgla.

Czytaj więcej w Money.pl
Powołają nową jednostkę do walki z Talibami - _ Będzie to jednostka szybkiego reagowania wyposażona w nowoczesną broń i śmigłowce bojowe _ - poinformował szef pakistańskiego MSW.
Arabia Saudyjska uznała Bractwo Muzułmańskie za organizację terrorystyczną Osoby, które dołączą do grup terrorystycznych lub będą je wspierać, będą podlegać karze od pięciu do 30 lat więzienia.
ABW i policja będą działać z wojskiem, gdy... Porozumienie o współdziałaniu na miejscu możliwego zamachu terrorystycznego podpisali szefowie: ABW, policji, straży granicznej, żandarmerii wojskowej i straży pożarnej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)