Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Walka z terroryzmem. Abu Katada wydalony z Wielkiej Brytanii

0
Podziel się:

12 lat trwały zabiegi rządu w Londynie o deportowanie Katady do Jordanii.

Walka z terroryzmem. Abu Katada wydalony z Wielkiej Brytanii
(Secret Pilgrim/CC/Flickr)

Abu Katada, radykalny muzułmański duchowny, deportowany rano z Wielkiej Brytanii, zaraz po przybyciu do Jordanii stanął przed sądem wojskowym i został oskarżony o terroryzm - podały jordańskie źródła sądowe.

52-letniemu Katadzie zarzucono _ zawiązanie spisku w celu popełnienia aktów terrorystycznych _ i umieszczono tymczasowo na okres 15 dni w więzieniu Muwaqar I na przedmieściach Ammanu.

_ - Abu Katada nie przyznał się do winy _ - powiedział jego adwokat Tayssir Diab, który zapowiedział złożenie jutro wniosku o wypuszczenie swego klienta za kaucją.

Mimo wcześniejszych zapowiedzi jordańskich władz o _ przejrzystości _ procesu dziennikarzom uniemożliwiono dostęp do sali przesłuchań.

12 lat trwały zabiegi rządu w Londynie o deportowanie Katady do Jordanii, jednak brytyjski wymiar sprawiedliwości blokował te zamiary w związku z domniemaniem, że w Jordanii przeciwko Katadzie mogłyby zostać użyte zeznania wymuszone torturami.

Katada (właśc. Omar Mahmud Mohammed Othman) nazywany był niegdyś prawą ręką Osamy bin Ladena w Europie. Jordania będzie sądzić islamistę za udział w przygotowywaniu dwóch zamachów bombowych - w 1999 i 2000 roku. W kraju tym skazano go w 1999 roku zaocznie na dożywocie za udział w przygotowywaniu zamachów bombowych.

Decyzja o deportacji Katady zapadła po podpisaniu w kwietniu br. przez obydwa kraje umowy o ekstradycji.

W 2002 roku ten Jordańczyk o palestyńskich korzeniach został aresztowany w Wielkiej Brytanii na mocy ustawy antyterrorystycznej, która w tamtym czasie dopuszczała przetrzymywanie podejrzanych o terroryzm bez postawienia im zarzutów.

Zwolniono go w 2005 roku, po uchyleniu kontrowersyjnego prawa. Już po kilku miesiącach wrócił jednak do celi, ponieważ Jordania wystąpiła do władz brytyjskich z wnioskiem o jego ekstradycję w związku z zarzutami terroryzmu.

W styczniu br. Europejski Trybunał Praw Człowieka zablokował ekstradycję Katady do Jordanii, orzekając, że ewentualna deportacja naruszałaby jego prawo do sprawiedliwego procesu. Orzeczenie wywołało sprzeciw Londynu. Na mocy decyzji sądu z 6 lutego Katadę zwolniono z więzienia za kaucją. Wielka Brytania wznowiła procedurę ekstradycyjną w kwietniu, gdy uzyskała od Jordanii zapewnienie, że przeciwko Katadzie nie będą wykorzystywane dowody uzyskane w wyniku tortur.

Katada po raz kolejny został aresztowany 9 marca br. w Londynie przez antyterrorystyczną jednostkę brytyjskiej policji za niewywiązywanie się z warunków dotyczących swobody poruszania się i kontaktów. Osadzono go w więzieniu Belmarsh w Londynie. W połowie maja brytyjski sąd decydował się zatrzymać Katadę w więzieniu, uznając, że stanowi on _ zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego _.

Czytaj więcej o tej sprawie w Money.pl
Radykalny muzułmański duchowny deportowany Katada został skazany zaocznie w 1999 roku w Jordanii na dożywocie.
Prawa ręka bin Ladena wyjdzie za kaucją Radykalny islamski kaznodzieja Abu Katada, skutecznie odwołał się od wniosku o ekstradycję z Wielkiej Brytanii.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)