Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
walka z narkotykami
01.09.2013 14:13

Walka z narkotykami. CBŚ rozbiło zorganizowaną grupę przestępczą

CBŚ od kilku miesięcy współpracowało z Federalną Policją Belgii. Funkcjonariusze przechwycili w sumie prawie 28 ton narkotyków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(podfoto/iStockphoto)

Funkcjonariusze CBŚ we współpracy z Federalną Policją Belgii rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się produkcją narkotyków syntetycznych. Policjanci przechwycili blisko 28 ton nielegalnych produktów o czarnorynkowej wartości ponad 74 miliony złotych. Zatrzymanych zostało 14 osób.

Jak informuje policja, do skutecznie przeprowadzonych działań przyczynili się policjanci z Centralnego Biura Śledczego, którzy od kilku miesięcy prowadzili, wspólnie z Federalną Policją Belgii, działania mające na celu rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się masową produkcją narkotyków syntetycznych.

Efektem było zlikwidowanie dwóch laboratoriów działających niezależnie od siebie na terenie Belgii. Były to linie produkcyjne służące do masowej produkcji i dystrybucji środków psychotropowych MDMA, stanowiących narkotyki syntetyczne.

W jednym z tych laboratoriów ujawniono 1700 kg MDMA w fazie produkcji oraz 1684 kilogramy gotowego MDMA. Ponadto policjanci zabezpieczyli również 24 tony różnego rodzaju substancji chemicznych. Są to rozmaite odczynniki chemiczne służące do masowej produkcji narkotyków.

Funkcjonariusze dotarli do kolejnego miejsca, w którym znajdowały się zabronione prawem substancje. Tym razem trop doprowadził śledczych do Holandii, gdzie w jednym z magazynów przejęli kolejne 400 kg MDMA. W tym samym czasie przeprowadzono przeszukania posesji na terenie całej Europy, w tym 8 w Polsce.

Zatrzymano 14 osób w wieku od 21 do 49 lat. Wśród nich jest 6 Polaków, którzy brali udział w produkcji. Pozostali zatrzymani to obywatele Belgii i Rumunii. Łączna, czarnorynkowa wartość zabezpieczonych substancji psychotropowych wynosi ponad 74 miliony złotych.

Zlikwidowane laboratoria narkotyków syntetycznych są największymi, jakie zdołano ujawnić w historii Europy. Sprawa prowadzona jest przez stronę belgijską, przez Federalnego Prokuratora Belgii.

Podinspektor Grażyna Puchalska z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji powiedziała w niedzielę PAP, że polscy policjanci uczestniczyli w likwidacji dwóch największych w Europie linii syntetycznych narkotyków. _ - Biorąc pod uwagę ilość zabezpieczonych substancji, wyprodukowanego już narkotyku, sposób zorganizowanego logistycznego i technicznego, można powiedzieć, że były to największe laboratoria narkotyków syntetycznych _ - zaznaczyła.

_ - W momencie, gdy okazało się, że jest potrzebna współpraca międzynarodowa policjantów, to polscy policjanci natychmiast się włączyli do akcji i ten wynik nie byłby możliwy bez ich działania. Przy sprawach takiej rangi, na tak wysokim poziomie, niezbędna jest współpraca policjantów różnych krajów _ - powiedziała Puchalska.

Czytaj więcej w Money.pl
Narkotyki zamiast kapusty z Polski. Rosjanie... Federalna Służba Kontroli Obrotu Narkotykami Rosji (FSKN) przechwyciła pod Moskwą około 10 ton brudnego maku, wwiezionego z Polski pod przykrywką kapusty pekińskiej.
Członkowie grupy przestępczej przed sądem Prokuratura ustaliła, że grupa działała na terenie Łodzi i w jej okolicach oraz w innych miastach Polski od połowy 2012 roku.
Uwolnili bossa i obiecali go znów złapać Rafael Caro Quintero został skazany m.in. za zabójstwo amerykańskiego oficera policji.
Tagi: walka z narkotykami, policja, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz