Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Ewgenia Manołowa
|

Walka z terroryzmem. Prasa za zaostrzeniem prawa

0
Podziel się:

Do Sofii przybywa brytyjski minister spraw zagranicznych Philip Hammond, sekretarz stanu USA John Kerry oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Walka z terroryzmem. Prasa za zaostrzeniem prawa
(Robert Brook/CC/Flickr)
bEKpcnQl

Bułgaria powinna zaostrzyć przepisy antyterrorystyczne, żeby powstrzymać napływ dżihadystów z Unii Europejskiej na Bliski Wschód - pisze środowy dziennik _ Sega _, dodając, że presja na Sofię w tej sprawie nasiliła się po zamachu na francuski tygodnik _ Charlie Hebdo _.

Tej kwestii będą poświęcone wizyty polityków wysokiego szczebla w najbliższych dniach. Do Sofii przybywa brytyjski minister spraw zagranicznych Philip Hammond, sekretarz stanu USA John Kerry oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Według dziennika ich rozmowy z bułgarskimi władzami będą się koncentrowały na umocnieniu zewnętrznej granicy UE, przez którą ze Wschodu przenikają radykalne elementy, a z Zachodu - chętni udający się do ośrodków radykalnego islamu. Problem zaognił się wraz z zatrzymaniem na granicy bułgarsko-tureckiej obywatela Francji związanego ze sprawcami zamachu na _ Charlie Hebdo _. Podróżował do Syrii.

bEKpcnQn

Według dyrektora Państwowej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (DANS) Władimira Pisanczewa obecnie w Bułgarii brakuje ustawy, która pozwalałaby na zatrzymywanie radykalnych islamistów udających się za granicę, by walczyć w szeregach dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie. Jednocześnie rezolucja 2178 Rady Bezpieczeństwa ONZ wymaga, by ludziom, o których wiadomo, że chcą przyłączyć się do organizacji terrorystycznych, nie pozwalano na przekroczenie granicy - przypomniał Pisanczew.

Według zachodnich dyplomatów, na których opinie powołuje się dziennik, bułgarskie prawo nie obejmuje wszystkich przejawów terroryzmu, a szczególnie możliwości szkolenia terrorystów oraz pomagania im i finansowania ich działalności. Brak takich zapisów w kodeksie karnym pozwala islamistom, będącym obywatelami państw unijnych, na swobodny tranzyt przez Bułgarię.

_ W ostatnich latach mówiliśmy wyłącznie o swobodzie przemieszczania się, obecnie powinniśmy zastanowić się nad tym, jak kontrolować europejskich obywateli, którzy udają się do Turcji. Dlatego należy wprowadzić zmiany w bułgarskim prawie _ - powiedział w wywiadzie telewizyjnym ambasador Wielkiej Brytanii Jonathan Allen w przeddzień wizyty szefa brytyjskiego MSZ.

Bułgarski kontrwywiad informuje, że może tylko obserwować ruch takich osób, ale nie może ich zatrzymywać bez międzynarodowego nakazu aresztowania lub gdy takie osoby nie popełniły przestępstwa w Bułgarii. Z danych wymienianych z Europolem wynika, że przez Bułgarię przeszła znaczna liczba ekstremistów, których nie zatrzymano z braku formalnej podstawy.

bEKpcnQt
Czytaj więcej w Money.pl
"Nie uda się zapobiec nowemu zamachowi" - _ Możemy działać - zatrzymywać, stosować represje, usiłować unikać zagrożeń, lecz nie uda nam się im zapobiec _ - mówi unijny koordynator ds. walki z terroryzmem.
Premier Francji: jesteśmy w stanie wojny - _ Na wyjątkowe okoliczności trzeba odpowiedzieć wyjątkowymi środkami _ - mówi Manuel Valls.
To potwierdza winę zamachowca z Paryża - _ Wy atakujecie kalifat, wy atakujecie Państwo Islamskie, my atakujemy was _ - mówi na nagraniu Amedy Coulibaly.
bEKpcnQO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)