Notowania

terroryzm na świecie
29.12.2015 20:01

Walka z terroryzmem. Dwie kobiety skazane na 5 lat więzienia za wysłanie pieniędzy IS

Dwie młode Rosjanki zostały skazane na ponad pięcioletnie kary więzienia za wysłanie pieniędzy organizacji dżihadystycznej Państwo Islamskie (IS) - poinformował we wtorek sąd wojskowy obwodu moskiewskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AY-COLLECTION/SIPA/EAST NEWS)

24-letnia Saida Chalikowa i Elena Arszachanowa, której wieku nie podano, otrzymały wyroki pobytu w kolonii karnej przez odpowiednio 5 i pół lat oraz 5 lat i trzy miesiące - sprecyzowała rzeczniczka sądu Irina Żyrnowa.

Zostały one uznane za winne "przekazania pieniędzy terrorystom" z IS - dodała Żyrnowa, nie podając jednak kwoty, o jaką chodzi.

Według śledczych Chalikowa, pochodząca z Dagestanu, republiki na rosyjskim Kaukazie, którą zamieszkuje głównie ludność muzułmańska, została oskarżona o przekazanie 43 tysięcy rubli (545 euro) Państwu Islamskiemu - poinformował rosyjski ruch społeczny Otwarta Rosja, który reaktywował po wyjściu z więzienia w 2013 roku były oligarcha naftowy Michaił Chodorkowski.

Otwarta Rosja opublikowała na swej stronie internetowej list matki Saidy, Razijat Isabekowej do prezydenta Władimira Putina, w którym pisze ona, że córka, przebywająca w areszcie od grudnia 2014 roku, "została zmuszona do podpisania zeznań", i prosi szefa państwa o jej uwolnienie.

Adwokat kobiety Sabir Agajew, cytowany przez Otwartą Rosję, zapewnia, że dała ona pieniądze przyjaciółce, nie wiedząc, że ta przekaże je tzw. Państwu Islamskiemu.

Według rosyjskiego wywiadu w Syrii i Iraku u boku bojowników IS walczy około 2 900 Rosjan.

Tagi: terroryzm na świecie, wiadomości, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz