Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Walka z Państwem Islamskim. Erdogan krytykuje koalicję międzynarodową

- W Kobane pozostało zaledwie 2000 bojowników. Dlaczego koalicja nie działa w innych rejonach? - pyta prezydent Turcji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polaris/East News)

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan (na zdjęciu) ponownie skrytykował międzynarodową koalicję walczącą z organizacją Państwo Islamskie (IS) w Syrii i Iraku, zarzucając jej, że nadmiernie koncentruje się na bombardowaniu kurdyjskiego miasta Kobane w Syrii.

Miasto Ajn al-Arab (kurdyjska nazwa - Kobane) leży przy granicy z Turcją. Od wielu tygodni jest oblegane przez dżihadystów z IS. USA i ich sojusznicy bombardują od sierpnia pozycje dżihadystów w Iraku, a od września - także w Syrii, w tym w pobliżu Kobane.

_ - Dlaczego Kobane, a nie inne miasta, jak Idlib, Hama czy Hims _ - pytał retorycznie Erdogan w Paryżu na konferencji prasowej po rozmowach z prezydentem Francji Francois Hollande'em, zaznaczając, że terytorium Iraku jest w 40 procentach kontrolowane przez Państwo Islamskie.

_ - W Kobane pozostało zaledwie 2000 bojowników, więc trudno zrozumieć takie stanowisko. Dlaczego koalicja nie działa w innych rejonach? _ - pytał Erdogan.

Przed tygodniem prezydent Turcji oświadczył, że amerykańskie zrzuty broni dla bojowników kurdyjskich broniących Kobane okazały się błędem, ponieważ _ część tej broni zrzuconej z (samolotów) C-130 została przejęta przez Państwo Islamskie _. Dodał, że _ wszelka pomoc dostarczona PYD (Kurdyjskiej Partii Unii Demokratycznej - głównej kurdyjskiej partii w Syrii) będzie korzystna dla Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) _. PKK jest przez Ankarę uznawana za organizację terrorystyczną.

Niemniej Erdogan, który odmawia udzielenia bezpośredniej pomocy kurdyjskim siłom w Kobane, zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że 150 irackich peszmergów (bojowników kurdyjskich) będzie mogło przejść przez terytorium tureckie do obleganego miasta. Pierwsza grupa peszmergów dotarła do Kobane w czwartek.

Opanowanie miasta umożliwiłoby Państwu Islamskiemu przejęcie kontroli nad znacznym terytorium wzdłuż granicy syryjsko-tureckiej.

Czytaj więcej w Money.pl
Sukcesy Kurdów i sił bezpieczeństwa w Iraku USA i ich sojusznicy kontynuowali tego dnia naloty na pozycje IS.
Turcja nie będzie wspierać USA w tej wojnie Turcja nie będzie współdziałać z USA we wspieraniu kurdyjskich bojowników w Syrii i nie zgodzi się na transfer amerykańskiej broni dla nich - powiedział w niedzielę prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.
Dwie największe plagi według ONZ ONZ-owski komisarz mówił o w tym w Genewie podczas swojej pierwszej konferencji prasowej po objęciu stanowiska.
Tagi: walka z państwem islamskim, erdogan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz