Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Walka z narkotykami. Nietypowy pomysł na Węgrzech

0
Podziel się:

Oczekuje się, że projekt ustawy będzie gotowy w lutym 2015 roku i zostanie poddany pod debatę w parlamencie.

Walka z narkotykami. Nietypowy pomysł na Węgrzech
(iStockphoto)

Deputowani rządzącego na Węgrzech Fideszu wyrazili poparcie dla propozycji wprowadzenia obowiązkowych corocznych testów antynarkotykowych u dzieci w wieku 12-18 lat. Pomysł taki zgłosił w weekend burmistrz jednej z dzielnic Budapesztu.

Antal Rogan, szef frakcji parlamentarnej Fideszu, oświadczył, że propozycja wymaga wprowadzenia _ głębokich modyfikacji _, ale przyczyniłaby się do ochrony dzieci i skuteczniejszej walki z handlem narkotykami oraz przestępczością zorganizowaną.

Oczekuje się, że projekt ustawy będzie gotowy w lutym 2015 roku i zostanie poddany pod debatę w parlamencie, w którym Fidesz dysponuje większością dwóch trzecich.

Rogan sprecyzował, że rezultaty testów byłyby ujawniane jedynie rodzicom, a w razie pozytywnego wyniku nieletnim nie groziłyby żadne konsekwencje prawne.

Pomysłodawcą obowiązkowych testów jest Mate Kocsis, burmistrz budapeszteńskiej 8. dzielnicy, który w Fideszu jest dyrektorem ds. komunikacji społecznej. W propozycji, którą ogłosił w piątek wieczorem na Facebooku, przewidywał on również objęcie obowiązkowymi testami dziennikarzy i wyłanianych w wyborach polityków.

Jak tłumaczył, badane powinny być _ osoby najbardziej zagrożone oraz ludzie podejmujący decyzje i kształtujący opinię publiczną _.

W poniedziałek Antal Rogan zastrzegł jednak, że objęcie tych grup obowiązkowymi badaniami będzie wymagało dodatkowych konsultacji prawnych.

W proteście przeciwko planom członkowie młodzieżówki opozycyjnej centrolewicowej Koalicji Demokratycznej wręczyli w poniedziałek członkom rady 8. dzielnicy testy na obecność narkotyków w moczu.

Czytaj więcej w Money.pl
Chce narkotestów dla polityków i dziennikarzy Propozycją zajmie się frakcja parlamentarna rządzącego Fideszu.
Posłowie zagłosowali w sprawie narkotyków Posłowie odrzucili w pierwszym czytaniu nowelizację prawa precyzującego definicję nieznacznej ilości narkotyku w organizmie kierowcy.
Na tropie dróżdżówek nadzianych narkotykami Dziś w Krakowie do szpitala zgłosiła się kobieta, która zjadła drożdżówkę z makiem. Okazało się, że zawierała opiaty.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)