Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Walka z korupcją. Włoski parlament zaostrza przepisy

0
Podziel się:

- Od dzisiaj to silniejszy kraj- oświadczył minister sprawiedliwości po uchwaleniu ustawy antykorupcyjnej.

Walka z korupcją. Włoski parlament zaostrza przepisy
(PAP/EPA)

Izba Deputowanych Włoch definitywnie uchwaliła w czwartek głosami koalicji premiera Matteo Renziego projekt ustawy antykorupcyjnej zaostrzającej dotychczasowe przepisy. - Od dzisiaj to silniejszy kraj - oświadczył minister sprawiedliwości Andrea Orlando.

Za ustawą głosowała zdecydowana większość deputowanych, przeciwko był populistyczny Ruch Pięciu Gwiazd i Forza Italia byłego premiera Silvio Berlusconiego.

Uchwalony ostatecznie projekt ustawy przygotował przed dwoma laty obecny przewodniczący Senatu Pietro Grasso, dawny krajowy prokurator do walki z mafią. Była to jedyna przedstawiona przez niego inicjatywa ustawodawcza, zanim stanął na czele izby wyższej parlamentu. Rząd Renziego projekt uzupełnił.

Ustawa zaostrza kary za korupcję z 4-8 do 6-10 lat więzienia. Przestępstwo wymuszania łapówki, dotyczące do tej pory urzędnika państwowego, rozszerzono na wszystkich pracowników służb publicznych. Wymiaru kary nie podniesiono, dalej wynosi ona od 6 do 12 lat.

Przepisy przewidują też zmniejszenie z jednej trzeciej do dwóch trzecich wysokości kary dla współpracowników wymiaru sprawiedliwości, którzy przedstawią dowody pozwalające ustalić osoby zamieszane w łapówkarstwo. Ponadto przewiduje się możliwość ubiegania się o uzgodnienie z sądem wysokości kary dopiero po zwrocie całej nielegalnie przywłaszczonej korzyści materialnej.

Zaostrzone zostały też kary za przynależność do organizacji mafijnej. Najwyższa kara 26 lat więzienia grozi bossom mafii. W przypadku zbrojnej grupy mafijnej wymiar kary podniesiono z 9-15 lat do 12-20 lat.

Komentując głosowanie w parlamencie premier Renzi podkreślił determinację swego rządu w reformowaniu prawa i oświadczył, że jeszcze kilka miesięcy temu tak stanowcza walka z korupcją wydawała się nie do pomyślenia. - Skorumpowani i korumpujący zdradzają kraj - stwierdził minister sprawiedliwości Orlando. Jego zdaniem nowe przepisy bardzo wzmocnią Włochy.

Ruch Pięciu Gwiazd, który był przeciw, wyraził niezadowolenie, że nie przyjęto jego poprawki wprowadzającej postać agenta prowokatora, wręczającego kontrolowaną łapówkę. Według tego ugrupowania byłoby to skuteczne narzędzie prewencji.

Czytaj więcej w Money.pl
Analitycy finansowi staną przed sądem Ośmiu menedżerów i analityków z amerykańskich agencji ratingowych Standard & Poor's i Fitch stanie przed sądem we Włoszech
Burmistrz Wenecji aresztowany. Są zarzuty Do aresztu trafili weneccy radni, szef wydziału infrastruktury w zarządzie miasta oraz przedsiębiorcy, a śledztwem objęto łącznie około 100 osób.
Afera w USA. Dziwne podróże kongresmenów Państwowa spółka energetyczna z Azerbejdżanu potajemnie sponsorowała w 2013 r. podróż na konferencję do Baku dziesięciu członków Kongresu USA i 32 urzędników - pisze w czwartek amerykański dziennik "Washington Post", powołując się na tajny raport Biura ds. Etyki.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)