Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Walizka ABW trafiła na aukcję. Dochód dla...

0
Podziel się:

Liczymy na hojne wsparcie i środki - oświadczył prezes fundacji.

Walizka ABW trafiła na aukcję. Dochód dla...
(PAP/Radek Pietruszka)

Walizkę, którą funkcjonariusze ABW zostawili w redakcji Wprost, otrzymała od Agencji Fundacja Szarik zajmująca się pomocą funkcjonariuszom z zespołem stresu pourazowego. Fundacja chce ją zlicytować, a pieniądze przeznaczyć na dogoterapię.

Rzecznik ABW Maciej Karczyński wyjaśnił, że fundacja uzyskała walizkę, bo jako pierwsza napisała do Agencji, aby ją otrzymać.

Fundacja pomaga polskim żołnierzom powracającym z misji zagranicznych oraz innym funkcjonariuszom służb mundurowych w leczeniu zespołu stresu pourazowego (PTSD). Psychologowie do pracy z leczonymi wykorzystują dogoterapię, m.in. z udziałem czarnego labradora Portera, który uczestniczył we wtorkowym przekazaniu walizki w siedzibie ABW.

Prezes fundacji Jacek Zawadzki powiedział PAP, że nie chce zachować walizki jako pamiątki czy eksponatu, tylko zlicytować i za uzyskane pieniądze pomagać kolejnym osobom.

Dyrektor Biura Badań Kryminalistycznych ABW Dariusz Laskowski, który przekazał walizkę, powiedział, że jest ona standardowo wyposażona w przyrządy, które służą technikom kryminalistycznym przy zabezpieczaniu różnego rodzaju dowodów rzeczowych. Są tam przymiar - linijka, znaczki i symbole, które uwidaczniane są na zdjęciach z miejsca zdarzenia, by ekspert mógł później odpowiednio zbadać dowód rzeczowy - wyjaśnił.

_ - Dogoterapia weteranów służb mundurowych, to nowa rzecz w Polsce. Mamy nadzieję, że pieniądze z licytacji walizki istotnie wspomogą naszą pracę i pomagać będą osobom, które cierpią na PTSD _ - zaznaczył prezes fundacji. _ Decyzja o tym, w jaki sposób przeprowadzimy licytację, zapadnie w najbliższym czasie. Jesteśmy w tej sprawie otwarci na współpracę z mediami _ - powiedział Zawadzki.

Podał, że fundacja działa od roku i prowadzi profesjonalną pomoc psychologiczną z udziałem psów. _ - Jest to zawsze pomoc wykwalifikowanego psychologa, psychoterapeuty, dodatkowo w procesie terapeutycznym zapewniony jest udział psa _ - wyjaśnił.

Fundacja współpracuje ze Stowarzyszeniem Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju. - _ Dla nich prowadzimy szkolenia terapeutyczne z psami, na co dzień pracujemy w specjalistycznym szpitalu MSW w Otwocku _ - dodał.

Jak zaznaczył, jest to prawdopodobnie pierwszy w Polsce, a może nawet w tej części Europy stacjonarny program psychoterapii dla funkcjonariuszy służb mundurowych z udziałem psów. _ To nie jednorazowa wizyta z psem - tutaj pies regularnie jest na zajęciach terapeutycznych, zgodnie z planem terapii, praca trwa stale _ - wyjaśnił.

W ostatnim roku fundacja przeprowadziła warsztaty dla 72 osób - par w ramach pilotażowego programu. _ W tym roku na tygodniowych warsztatach mieliśmy już grupę singli - osiem osób - weteranów misji poza granicami kraju, a w Otwocku zajmowaliśmy się łącznie 110 osobami _ - powiedział prezes.

_ - Liczymy na hojne wsparcie i środki. Jeden sześciotygodniowy turnus terapeutyczny dla maksymalnie 60 osób to koszt ok. 7 tys. zł _ - zaznaczył.

Dyrektor Laskowski powiedział, że zdjęta ze stanu ABW i przekazana fundacji walizka miała już kilka lat. _ Dla nas jej wartość księgowa obecnie to zero złotych, a nowa kosztuje ok. 500 zł _ - powiedział.

Chodzi o walizkę pozostawioną po działaniach prokuratury i ABW we _ Wprost _ 18 czerwca. Po ujawnieniu przez tygodnik nielegalnie podsłuchanych rozmów prokuratura wystąpiła o wydanie nośników nagrań. Gdy redakcja odmówiła, zarządzono przeszukanie w gabinecie red. naczelnego, podczas którego próbowano mu odebrać nośnik nagrań. Nie udało się to, prokuratura i funkcjonariusze ABW przerwali czynności i opuścili redakcję. W zamieszaniu funkcjonariusze Agencji pozostawili walizkę z materiałami do zabezpieczania dowodów. Dziennikarze przekazali ją kancelarii premiera, skąd odebrała ją ABW.

Nagrania _ Wprost _ przekazał później prokuraturze, a ta skierowała je do badania w Biurze Badań Kryminalistycznych ABW. We wtorek rzecznik ABW nie chciał odpowiadać na pytania, kiedy będą gotowe wyniki ekspertyz tych nagrań nielegalnych podsłuchów.

Czytaj więcej w Money.pl
Bieńkowska będzie tłumaczyć. "Możliwa korupcja" Leszek Miller domaga się także informacji od minister na temat jej rozmowy z szefem CBA.
Coraz więcej Polaków chce dymisji Tuska Afera podsłuchowa nie wpłynęła na drastyczne pogorszenie wizerunku urzędującego gabinetu, bo podobne oceny notujemy od wielu miesięcy.
Waldemar Pawlak znów zaskoczył. Czym? W ubiegłym tygodniu Centralne Biuro Antykorupcyjne w ramach śledztwa dotyczącego praktyk korupcyjnych na Podkarpaciu, przeszukało między innymi biuro poselskie Jana Burego.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)