Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wałęsa: Nie chodzi o karanie, ale o wnioski na przyszłość

0
Podziel się:

Były prezydent Lech Wałęsa powiedział, że pocieszającym jest to, że proces ws. stanu wojennego kończy się i idziemy dalej.

Wałęsa: Nie chodzi o karanie, ale o wnioski na przyszłość
(MEDEF/CC/Flickr)

Były prezydent Lech Wałęsa powiedział, że pocieszającym jest to, że proces ws. stanu wojennego kończy się i _ idziemy dalej _. Jego zdaniem sprawiedliwości nie da się dziś do końca osiągnąć i nie chodzi o karanie, ale o wyciągnięcie wniosków na przyszłość.

Były prezydent powiedział w TVN24, że _ widać po tym procesie, jak wiele rzeczy w Polsce musimy uporządkować i szybko zamykać; bo to powoduje takie zachowanie jak Adama Słomki, lekceważenie prawa, sądu, zamienia się w anarchię i dlatego też pocieszające jest to, że sprawa się kończy, zamyka i idziemy dalej _. _ A tak do końca sprawiedliwości nie da się osiągnąć, możemy zacząć od Grunwaldu 1410, tam też są rzeczy nie wyjaśnione do końca _.

Jak ocenił były prezydent, _ nie chodzi o karanie, ale o wyciągnięcie wniosków na przyszłość _. Wałęsa pytany o komentarz do zachowania Słomki powiedział, że _ on zawsze grał, był zawsze nieodpowiedzialny i jest dalej i to co zrobił, to jest skandal _. Jednocześnie dodał, że jest w stanie zrozumieć zachowanie lidera KPN, _ proces tak długo trwa, że nie kończymy. To u niektórych ludzi powoduje takie zachowania _.

Dopytywany czy podczas procesu towarzyszyły mu emocje, odpowiedział: "nie, bo ja byłem politykiem, a polityk w moim przypadku cieszy się, że zwycięstwo nastąpiło. Przegraliśmy parę bitew, ale wojna została wygrana i tu się kończy rola polityków. Politycy mają pracować na dziś i na jutro, a to (proces-PAP) zostawić strukturom do tego powołanym.

W procesie autorów stanu wojennego Sąd Okręgowy w Warszawie skazał w czwartek b. szefa MSW Czesława Kiszczaka na karę 4 lat więzienia, ale na mocy przysługującego mu prawa do amnestii wyrok zmniejszono o połowę i zawieszono jego wykonanie na 5 lat. Sąd uniewinnił b. I sekretarza KC PZPR Stanisława Kanię, a sprawę członkini Rady Państwa Eugenii Kempary - umorzył.

Sąd uznał, że Wojciech Jaruzelski, Czesław Kiszczak, Florian Siwicki i Tadeusz Tuczapski stanowili związek przestępczy o charakterze zbrojnym, który przygotował i z zaskoczenia doprowadził do nielegalnego wprowadzenia stanu wojennego w PRL. Sąd wskazał, że dekrety i uchwała o wprowadzeniu stanu wojennego podjęta przez Radę Państwa 12 grudnia 1981 r. były nielegalne.

Jaruzelski i Siwicki byli oskarżeni w tym procesie, ale ich sprawy sąd wyłączył z powodu ich złego zdrowia. Tuczapski zmarł zaś w 2009 r. jako oskarżony. Ogłoszenie wyroku opóźniło się o półtorej godziny z powodu demonstracji lidera KPN - Obóz Patriotyczny Adama Słomki i innych osób. Sąd ukarał Słomkę 14 dniami aresztu.

Czytaj więcej o karze za stan wojenny
[ ( http://static1.money.pl/i/h/191/t131263.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pis;wyrok;na;kanie;i;kiszczaka;jest;smieszny,4,0,1006340.html) PiS: Wyrok na Kanię i Kiszczaka jest śmieszny Poseł Girzyński nazwał natomiast skazanie gen. Czesława Kiszczaka _ małą satysfakcją _. Politycy PiS skrytykowali też decyzję sądu o ukaraniu Adama Słomki 14 dniami pozbawienia wolności.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/126/t131966.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/oleksy;surowy;wyrok;dla;kiszczaka,51,0,1006387.html) Oleksy: Surowy wyrok dla Kiszczaka _ Wyrok sądu jest niewystarczający dla tych, którzy ucierpieli, a surowy dla tych, którzy uważali stan wojenny za konieczność dziejową _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/211/t197075.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ipn;chce;kar;dla;kani;i;kiszczaka;za;stan;wojenny,158,0,979870.html) Prokurator przekonany. Kary za stan wojenny Prokurator IPN zażądał po 2 lata więzienia w zawieszeniu dla byłego szefa PZPR Stanisława Kani (na zdj. po prawej) i byłego szefa MSW Czesława Kiszczaka.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)